Baj-e, ha gyenge a forint? És kinek?
Amikor a minap egy euróért messze több mint 300 forintot kellett adni, azok fülében is megkondultak a vészharangok, akik korábban nem vették komolyan, hogy a gazdasági válság elérte Magyarországot, sőt, a gazdaság átalakítását célzó törekvéseket inkább ármánynak tartották, semmint a szorító kényszerre adandó válasznak. Ha így vesszük, a kulcsdevizák árfolyamának magasra szökkenése még jó szolgálatot is tett, mert rávilágított, hogy további lavírozásra már végképpen nincs idő.
Forint és euró. Viszonyítás kérdése © hvg.hu |
Természetesen a nemzeti valuta adott árfolyamához, túl- vagy alulértékeltségéhez is kapcsolódnak kockázatok. A legkézenfekvőbb hatás, hogy a gyengébb valuta ösztönzi az exportot, és drágábbá teszi, azaz korlátozza az importot. Ebből kiindulva Magyarországnak segít a jelenlegi forintárfolyam. Persze, hogy a szűkülő exportpiacokon akár ilyen feltételek mellett is találunk-e pótlólagos keresletet termékeink iránt, az kérdéses. Az viszont nem, hogy égetően fontos az exporteladásaink után kapott minden frank, euró, dollár vagy jen a külföldi adósságaink törlesztéséhez. Mert alkalmasint ezúton kedvezőbb feltételekkel juthatunk külföldi fizetőeszközökhöz, mint például a jegybank magas hozamokat eredményező értékpapír-aukcióin, ahol a kemény feltételek nem utolsó sorban annak tulajdoníthatók, hogy a befektetők vagy a forint stabilitásában vagy az állam fizetőképességében nem bíznak eléggé, s a magas kockázatokért felárat követelnek.
Az IMF és az unió által nyújtott méretes hitelcsomag összegründolása előtt úgy tűnt, hogy az ország finanszírozhatóságának fenntartásáért folytatott versenyt elveszítjük, pedig akkor az euró árfolyama még nem szökött az égbe. Az önerőből való fizetőképességünk gyors helyreállítása azért sem mellékes (bár a legrosszabbat, a mindenki számára azonnali hatalmas vagyonvesztéssel járó államcsődöt a segélycsomaggal távolabbra hessegettük), mert ezt látva az állampapírokban lévő pénzek kivonására (ami eléggé ütemesen folyt a közelmúltban) kevésbé éreznek ingerenciát a befektetők, továbbá a magyar bankok külföldi anyabankjai nagyobb hajlandóságot mutatnak itteni pénzügyi vállalkozásaik továbbfinanszírozására, ami a hitelezési rendszer és végül az egész gazdaság működésének nélkülözhetetlen feltétele.
Hogy e területen mekkorák a veszélyek, arról a napokban Gordon Brown brit miniszterelnök beszélt egy előadásában, azt hangsúlyozva, hogy az európai feltörekvő államokat pénzügyi protekcionizmus veszélye fenyegeti. A nyugati bankok ugyanis saját otthoni piacuk finanszírozását tartják elsősorban fontosnak, s az ottani bajok feltornyosulásával egyre kevésbé törődnek a feltörekvő térségek gazdasági bajaival.
A magyar gazdaság néhány fontosabb baja |
Túl alacsony a foglalkoztatottak száma, de a válság miatt sok ezer további munkavállaló kerülhet utcára, ami tovább terheli az amúgy is recsegő-ropogó államháztartást. |
A helyzeten általában ronthat, ha az ország külső környezete is egyensúlyi zavarokkal küszködik. Márpedig mostanában a világgazdaság egésze, de térségünk különösen nehéz helyzetben van. Ezért az árfolyammozgások nem pusztán saját jegybankunk vagy kormányunk intézkedéseitől, s a piacnak ezekre adott válaszaitól függenek, hanem a világ és a régió pénzpiaci változásaitól is. Ezt most talán szerencsésnek könyvelhetjük el, hiszen a többi kelet-közép-európai gazdaság kevésbé sérülékeny, mint a miénk, így több pozitív régiós hatásra számíthatunk, mint negatívra.
Az árfolyam azonban sajnálatosan nemcsak az efféle megfontolásoknak, hanem a nyereségszerzést célzó spekulációknak is fontos tényezője. Ha egy ország gazdasága gyenge – márpedig a miénk a keretes írásunkban felsoroltak miatt sajnálatosan az –, akkor könnyű olyan ügyleteket (jellemzően a mostanában sokat emlegetett shortolásokat) lebonyolítani, amelyek hatására a befektetők sokat nyerhetnek, a „megtámadott” ország gazdasága viszont a másik oldalon ugyanannyit veszít.
Abban azért reménykedhetünk, hogy végül sikerül annyi erőt mutatnunk, ami elegendő ahhoz, hogy ne érje meg velünk, illetve a forint árfolyamával vacakolni. Ez alighanem azt jelentené, hogy végre a nélkülözhetetlen strukturális reformokba is belevágtunk, amelyek halogatása miatt kis híján ránk omlott az ország agyonterhelt gazdasága meg ásatag szociális és igazgatási rendszere. Azért most még ne feledjük: ennek ma még előtte vagyunk.
MZ