Hogyan távolítják el a nemkívánatos dolgozókat?

3 perc

2009.01.19. 09:42

Együttműködésre képtelen, összeférhetetlen dolgozó mérgezi a légkört munkahelyén? Jó tudni, hogy ezért akár fel is mondhat neki a munkáltató, az ideges munkatársakkal ugyanis nem halad a munka. De mi számít összeférhetetlen magatartásnak? Mikor jelent az összeférhetetlenség csupán kibúvót, hogy a munkáltató megszabadulhasson a nemkívánatos kollégától?

A munkavállalónak a munkaviszonyával kapcsolatos magatartása, a munkahelyi közösségbe való beilleszkedése éppen úgy, mint a munkatársakhoz való viszonya, munkaköre ellátására való alkalmassága körébe tartozik. Ezek alapján a vezető munkakört betöltő személy vezetői alkalmasságához sorolható egyebek mellett az is, hogy milyen munkahelyi légkört képes kialakítani. Ezért lehet felmondási indok az összeférhetetlen magatartás is, amint erre a Legfelsőbb Bíróság már több határozatában rámutatott.

A munka szabályai

Mi van a háttérben?
© sxc.hu
Érdemes megnézni, hogy milyen alapvető szabályoknak kell megfelelnie a munkavállalónak, ha munkát végez. A munkavállaló köteles az előírt helyen és időben munkára képes állapotban megjelenni, munkaidejét munkában tölteni, illetőleg ez alatt munkavégzés céljából a munkáltató rendelkezésére állni, munkáját az elvárható szakértelemmel és gondossággal, a munkájára vonatkozó szabályok, előírások és utasítások szerint végezni, munkatársaival együttműködni. Továbbá köteles munkáját úgy végezni, valamint általában olyan magatartást tanúsítani, hogy ez más egészségét és testi épségét ne veszélyeztesse, munkáját ne zavarja, anyagi károsodását vagy helytelen megítélését ne idézze elő. ( Mt. 103. Paragrafusa (1) bekezdés) - Ha ezeket valaki nem teszi meg, könnyen az utcán találhatja magát, ugyanis ezek könnyen bizonyíthatóak - véli Dr. Sipos Márta. A szabályok szerint munkáltatói rendes felmondás indoka csak a munkavállaló képességéivel, a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával összefüggő ok lehet.

Kibírhatatlan kolléga, avagy a nemkívánatos "elemek" eltávolítása

Dr. Sipos Márta szerint a munkáltató két okból küld el embereket összeférhetetlenségre hivatkozva: az első, amikor jogosan történik az elbocsátás, mert a dolgozó magatartása nem megfelelő, nem lehet vele együttműködni. A másik esetben viszont egy "dörzsöltebb" foglalkoztatóval állunk szemben, aki kijátssza ezt a jogi utat annak érdekében, hogy megszabaduljon egy nem kívánatos dolgozótól. Azt is érdemes tudni, hogy a munkáltató összeférhetetlenség címén könnyen meg tud válni a nem kívánatos kollégáktól, és bizonyítania sem nehéz: olyan beosztottakat keres, akik azt tanúsítják majd, hogy egyszerűen "képtelenség" együttdolgozni az illetővel - világít rá a visszaélésekre a munkajogász. Az összeférhetetlenséghez, a munkatársakkal való együttműködésre való képtelenséghez egyébként elegendő, ha a munkáltató azt bizonyítja, hogy a rossz munkahelyi hangulat jelentős részben a munkavállaló magatartására vezethető vissza.

Ha a dolgozónak a munkához, feladatai ellátásához való viszonya jelentősen romlott, és ez negatívan hatott a munkahelyi légkörre is, mint összefoglaló indokolás okszerűen képezheti a rendes felmondás alapját. Ebben az esetben a munkáltatónak bizonyítania kell, hogy a munkavállaló egy-egy feladat ellátását megtagadta.

Akkor is ehhez a "gyakorlathoz" nyúlnak a munkáltatók, ha kiderül a dolgozóról, hogy "túlságosan" becsületes, szabálykövető, de az a beosztott sem örvend nagy népszerűségnek, aki ragaszkodik a munkaügyi, munkavédelmi szabályok betartásához.

A munkáját kiválóan végző dolgozó munkaviszonyát nem lehet összeférhetetlenség miatt megszüntetni, hiszen a munkavállaló erélyes magatartása, az általa támasztott vezetői követelmények nem indokolják okszerűen munkaviszonya rendes felmondással történő megszüntetését.
Ha azonban a munkatársak, beosztottak nem hajlandók vele együtt dolgozni, amit az összeférhetetlen, a kollektíva érdekeit sértő, az Mt. 103. Paragrafusának c. pontja szerinti követelményekbe ütköző magatartása váltott ki, akkor lehetőség van a munkáltatónak a körülményeket tisztáznia kell és feltárni a konkrét tényeket. Amennyiben ez a magatartás bizonyítható, indokolt lehet a rendes - vagy rendkívüli felmondás. Ez az eset azonban Sipos Márta szerint nagyon ritka.

Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk teljes szövegét itt olvashatja.