Mivel fűtik az átfagyott dolgozókat?

2 perc

2009.01.09. 09:30

Az időjárás-jelentés szerint még hosszú ideig kemény hidegre kell számítani, ami a szabadban dolgozókat - járőröket, utcaseprőket, vasúti alkalmazottakat - viseli meg a leginkább. A munkavédelmi törvény ezért külön rendelkezik arról, hogy fagyok idején megfelelő téli munkaruha, melegedő helyiség és forró tea álljon a rendelkezésükre. Ennek ellenére tavaly sok cég megszegte e rendelkezéseket.

Minden munkáltatónak fel kell mérnie a munkavállalók egészségét, biztonságát fenyegető kockázatokat, különös tekintettel az alkalmazott munkaeszközökre, a munkavállalókat érő terhelésekre (például hideg környezet), valamint a munkahelyek kialakítására; tehát kockázatértékelést kell végezniük - közölte Gedeon András, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) szóvivője.

A hideg környezetben történő munkavégzés során nemcsak a hideg elleni védőruhát/eszközt kell biztosítani a munkáltatónak, hanem a végzendő feladat jellegére is tekintettel kell lenni a védőeszközök juttatásakor - magyarázta Gedeon András, hozzátéve: a szabadban végzett munka esetén hideg munkahelynek kell tekinteni azt a munkakörnyezetet, amikor a várható napi középhőmérséklet legalább a munkaidő 50 százalékában 4 Celsius-fok alá csökken. A hidegnek minősülő munkahelyen továbbá forró teát kell biztosítani a foglalkoztatottak számára.

Ideális munkakörülmények?
© Stiller Ákos
A védőitalként adott tea előírt hőmérséklete 50 Celsius-fok. A tea elfogyasztásakor gondoskodni kell a megfelelő higiéniai körülményekről is, vagyis minden személy részére saját használatú, illetve eldobható pohárról. Minderre óránként 5-10 perces pihenőidőt vehetnek igénybe a dolgozók, amelyhez ülőhellyel, fűtéssel ellátott pihenőhelyet kell garantálnia a munkáltatónak - részletezte az OMMF szóvivője.

Amennyiben valaki a munka egészséges és biztonságos végzésére, illetőleg annak ellenőrzésére vonatkozó szabályokat megszegi, munkavédelmi szabálysértést követ el, melynek összege maximum 150 ezer forintra rúghat, míg az a munkáltató, amely az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó követelmények teljesítését mulasztja el, és ezzel a munkavállaló életét, testi épségét vagy egészségét súlyosan veszélyezteti, munkavédelmi bírságot köteles fizetni, amelynek összege 50 ezer forinttól 10 millió forintig terjedhet. A munkavédelmi bírságot a súlyos veszélyeztetést feltáró felügyelő javaslata alapján a munkavédelmi hatóság a veszélyeztetés mértéke alapján, valamint a mulasztás személyi és tárgyi körülményeinek mérlegelésével szabja ki.

A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-nél (FKF) óvják a dolgozókat. „Plusz 4 Celsius-fok alatt megkezdődik az ún. teáztatás, vagyis útjára indul a hat „teáztató” jármű, hogy forró italt szolgáljon fel a kézi úttisztítók (prózai nevükön utcaseprők) számára. Ezzel a lehetőséggel természetesen a hulladékszállítási, -hasznosító üzemekben, illetve -lerakókban is élhetnek a dolgozók, ahol - míg a kocsi üríti a tartalmát - átmelegíthetik lefagyott végtagjaikat, árulta el Horti Zsófia, az FKF Zrt. szóvivője.

A MÁV Zrt.-nél ügyelnek a dolgozók testi épségére, egészségi állapotára, a téli munkaruházatot szigorú feltételek kiírásával, közbeszerzési eljárás útján szerzik be. A téli védőkabátnak és védőnadrágnak nemcsak a hideg ellen kell a védelmet biztosítania (amit a ruházat vastagságával és vatelin béléssel, illetőleg szükség esetén hosszú pamut alsónadrág viselési lehetőségével valósítanak meg), hanem a mechanikai (dörzs- szakítás, vágás-) hatások, valamint szennyeződések ellen is védelmet kell nyújtania - fejtette ki Somlai Szilárd, a MÁV Zrt EBK osztály pályavasúti munkabiztonsági partnere.

Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk teljes szövegét elolvashatja itt.