Befektési szint alatt Románia minősítése
Befektetési szint alá rontotta hétfőn Románia szuverén hosszú- és rövid lejáratú devizaadósi osztályzatát a Standard & Poor's, arra hivatkozva, hogy mind bizonytalanabbak a magánszektorbeli eladósodottság finanszírozásának külső forrásai. Románia ezzel az egyetlen olyan EU-tagállam, amelynek adóskockázati osztályzata a befektetésre ajánlott sáv alatt van valamely nagy nemzetközi hitelminősítőnél.
Az S&P hétfői londoni közleménye szerint a román devizakötelezettségek besorolásai "BB plusz/B" szintre romlanak az eddigi "BBB mínusz/A-3"-ról.
A még épphogy befektetésre ajánlott alapszint nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban a "BBB mínusz".
A térségbeli országok devizaadós-kockázati besorolásai a nemzetközi hitelminősítőknél: |
S&P Fitch Moody's Magyarország BBB plusz BBB plusz A2 Csehország A A plusz A1 Szlovákia A A plusz A1 Szlovénia AA AA Aa2 Lengyelország A mínusz A mínusz A2 Románia BB plusz BBB Baa3 Oroszország BBB plusz BBB plusz Baa2 Horvátország BBB mínusz BBB mínusz Baa3 Bulgária BBB plusz BBB Baa3 Ukrajna B plusz B plusz B1 Észtország A A mínusz A1 Lettország BBB plusz BBB A2 Litvánia A mínusz A mínusz A2 |
A helyi valutában kiadott hosszú lejáratú adósság osztályzatát erre a szintre - "BBB mínusz"-ra - süllyesztette a Standard & Poor's az eddigi "BBB"-ről, vagyis a román szuverén beladósság még megmaradt a befektetési alapsávban.
A tőkeátutalási és konvertibilitási kockázatot mérő besorolás az eddigi elsőrendű "A mínusz"-ról közepes befektetői "BBB plusz"-ra romlik. Az S&P közleménye szerint az új osztályzatok kilátása is negatív, tükrözve a további, lefelé ható kockázatokat.
A hitelminősítő az osztályzatrontáshoz fűzött indoklásában azt írta: a lépés jelzi azokat az erősödő kockázatokat, amelyek a román reálgazdaságot terhelik a magánszektor magas és növekvő eladósodottsága miatt. Az S&P a kockázatok között említi a függést az egyre bizonytalanabb külső finanszírozási csatornáktól.
A cég szerint a döntéshozók nem foglalkoztak ezekkel a halmozódó gazdasági kihívásokkal, mert a figyelem a közelgő választásokra összpontosul, és ez erősítette az általában is ellenségeskedő, együttműködési készséget nélkülöző politikai hangulatot.
A Standard & Poor's szerint a nem kormányzati szektorokba kiáramló hitelek éves szintre számolt növekedési üteme még szeptemberben is 50,5 százalék volt. A belső kereslet ezzel járó gyors emelkedése magas bérkiáramlási nyomást, és - az import növekedése révén - bővülő folyómérleg-hiányt eredményezett. A GDP-arányos folyó hiány tavaly elérte a 14 százalékot Romániában.
Románia sebezhető a tőkebeáramlás hirtelen leállásától, sőt visszafordulásától, és egy ilyen forgatókönyv esetén drasztikus reálgazdasági kiigazítás válna szükségessé, áll az S&P elemzésében.
Az utóbbi hetekben számos más kelet-európai szuverén adós is rosszabb kilátást vagy osztályzatot kapott a nagy nemzetközi hitelminősítőktől, miután a globális pénzügyi felfordulás okozta bizalmi erózió az adósi minőség megállapítására szakosodott cégek szerint kikezdte a befektetői kockázatvállalási készséget, és ezt e jórészt nagy külső finanszírozási igényű gazdaságok is megszenvedik.
Magyarország "BBB plusz" adósosztályzatának kilátását a Fitch Ratings e hónap közepén stabilról negatívra rontotta, a Standard & Poor's pedig negatív kihatású figyelőlistára helyezte.
A Fitch nem sokkal a magyar kilátásrontás után bejelentette, hogy Ukrajna hosszú futamú deviza- és beladósság-osztályzatát az addigi "BB mínusz"-ról egy fokozattal a már mélyen spekulatív "B plusz"-ra rontja, és az új besoroláson is fennhagyja a negatív kilátást.
Ugyanez a cég egy héttel korábban egyszerre mindhárom balti köztársaság szuverén adóskockázati besorolását visszaminősítette, ráadásul szintén úgy, hogy az új, rosszabb osztályzatokon is fennhagyta a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást.
A Standard & Poor's a múlt héten stabilról negatívra rontotta Oroszország hosszú futamú szuverén adósi osztályzatának - nemrég még pozitív - kilátását, a bankszektor stabilizálásának költségeire és a folytatódó tőkekiáramlásra hivatkozva.
A Moody's Investors Service a múlt hónap végén Bulgária és Lettország adóskockázati osztályzatainak kilátását rontotta, az előbbiét pozitívról stabilra, az utóbbiét stabilról negatívra.