Téligumi-teszt: melyik gumit ne vegyük meg?

1 perc

2008.10.07. 06:00

Az ADAC német autóklub ismét tesztelte a legújabb téligumikat. A minőségi vizsgálatok során hat modell hiányos, rossz minősítést kapott. Különösen a Ceat, a Linglong, a Tigar, a Marshal, a Nankang és a Wanli márkájú olcsó gumik lehetnek veszélyesek nedves, télies úton.

A berlini test magazin és müncheni székhelyű ADAC autóklub közösen több autógumit vizsgált meg, hogyan viselkednek, ha 80 kilométer/óra sebességről hirtelen 20 kilométer/órára fékeznek le. A legrosszabb modellnél 20 méter volt a fékút.

Az ADAC szerint 8 gumi nem éri el az elégséges szintet. A 40 gumit különböző kategóriákban vizsgálták – kisautó, kompakt, egyterű, középkategóriás járműveken. Tizenegy jó minősítést kapott, ám ezek egy része fagyos úton csak elégséges osztályzatot érdemelt. Ugyanakkor bizonyos feltételek mellett, a jónak minősített gumiknál is csökkenteni kell a sebességet, ha igazán biztonságosan akarunk közlekedni.

A 175/65 R14-es kategóriában négy autó különösen ajánlott minősítést kapott. Ezek: Vredestein Snowtrac 3, Continental WinterContact TS 800, a Goodyear UltraGrip 7+, és a Dunlop SP Winter Response. A 195/65 R15 kategóriában az alábbi abroncsok érték el a különösen ajánlott minősítést: Goodyear UltraGrip 7+, Continental WinterContact TS830, Pirelli W 190 Snowcontrol és Dunlop SP Winter Sport 3D.

Nem ajánlott az alábbi abroncsok beszerzése: Gislaved Euro Frost 3, Maxxis Presa Snow Wintermaxx, Tigar Winter 1, Ceat Arctic III, Linglong Winter-Hero Radial 652 (14 hüvelykes), illetve Nankang Snow Viva SV-1, Marshall I'ZEN KW 15, Wanli Winter-Challenger S1086.

Aki spórolni szeretne a minőségi abroncsok kedvező ajánlatait keresse. A kereskedők akcióit érdemes böngészni, mert akár 30-40 százalékot is spórolhat vele.

Részletes eredmények az ADAC honlapján.