Megfejtették a herpeszvírus rejtélyét
A rejtőzködő herpeszvírus elpusztítására javasolnak új módszert amerikai kutatók a Nature tudományos szaklap szerdán megjelent számában.
A kutatók szerint a HSV-1 az úgynevezett mikro-RNS-ek, a genetikai állomány kis darabkái segítségével teszi ezt. A mikro-RNS-ek egyébként sok vírus aktivitását szabályozzák. Lehetséges a vírus felébresztése, majd elpusztítása a szokásos vírusellenes szerekkel, például az aciklovir hatóanyaggal - közölte Jennifer Lin Umbach, a cikk egyik szerzője. A kutatók hamarosan állatkísérletekkel ellenőrzik feltételezésüket.
A herpeszvírusok csoportjába tartozik a HSV-1-es és 2-es típusa, valamint a varicella-zoster vírus is. A HSV-1-es típus elsősorban a száj környékén kialakuló bőrtünetekért felelős, a 2-es pedig, melyet genitális herpesznek is neveznek, a nemi szerveken lévő hólyagokat okozza általában. A varicella-zoster vírus fertőzése okozza a bárányhimlőt és az övsömört. A bárányhimlő főként gyerekkorban jelentkezik, majd középkorúaknál, idősebbeknél övsömör formájában aktiválódhat a vírus.
A herpeszvírus a gyógyulás után elszállásolja magát az idegdúcokban, és az egyén egész élete során megmarad a szervezetében. Az aciklovir és más antivirális szerek csak a vírus aktív szakaszában hatásosak. "Az inaktív vírus teljességgel érinthetetlen bármely kezelés számára. Aktiválása nélkül nem lehet megölni a vírust" - mondta Bryan Cullen, a kutatás irányítója.
Ismeretlen okból a különböző neuronokat megfertőző vírusok különböző időpontokban aktiválódnak, ezzel lehetetlenné téve teljes megsemmisítésüket. Umbach kutatócsoportja azt a gént találta meg, mely alvó állapotban tartja a herpeszvírust. Elképzelésük szerint, ha sikerülne ezt a gént kikapcsolni, akkor a felébresztett vírus minden kópiája akcióba lépne. Az így aktiválódott vírusokat pedig el lehetne pusztítani aciklovirral. A megoldás a herpesz szimplex esetében egyszerűbb, az övsömörnél bonyolultabb lehet.