Irán kivonja pénzét Európából az EU-szankciókra válaszul
Az EU-szankciókra válaszul Irán kivonja pénzét Európából, és máshol fogja befektetni – közölte Mahdi Szafari iráni külügyminiszter-helyettes a Die Presse osztrák lap szerdai számában.
A politikus úgy vélekedett, hogy az unió által bejelentett intézkedések túllépnek az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatain, és elsősorban maguknak az európaiaknak fognak ártani, nem pedig Iránnak. Arra célzott, hogy az európai országok helyét az ázsiaiak vehetik át Irán fő üzleti partnereinek sorában. Érvelése alátámasztásául elmondta, hogy az utóbbiakkal folytatott kereskedelem három év alatt 85 milliárd dollárra nőtt, miközben a nyugati államok viszonylatában a forgalom csupán 50-60 milliárdot tesz ki.
Ha az európaiak nem akarnak tovább üzletelni velünk, hát csak tessék. Van olajunk és gázunk, amely iránt mindenki érdeklődik – figyelmeztetett. A bécsi látogatáson tartózkodó külügyminiszter-helyettes azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy az Európai Unió hétfőn befagyasztotta a legnagyobb iráni bank, a Melli európai vagyonát, és betiltotta tevékenységét Európában. Hasonló intézkedések fenyegetnek 20 iráni magánszemélyt, továbbá 15 iráni céget, és a vagyonbefagyasztás mellett európai beutazási tilalommal is sújthatják őket.
Arra a kérdésre, hogy az intézkedések hatására Irán kivonja-e pénzét Európából, Szafari kijelentette: „Ez a központi bank dolga. De igen, ki fogjuk vonni a pénzünket, és máshol fektetjük be.” Bár konkrét összeget nem árult el, úgy fogalmazott, hogy ha "valaki több mint 100 milliárd dollárt kivesz az európai bankokból, akkor az természetesen pénzszűkéhez fog vezetni, és a világgazdaságra is kihatással lesz".
Egyéb témákat érintve úgy ítélte meg, hogy vannak közös pontok azokban a javaslatokban, amelyeket egyfelől Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője nyújtott át az iráni vezetésnek az ENSZ BT öt állandó tagállama (Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország, Kína) és Németország nevében, másfelől Teherán terjesztett elő "a világ problémáinak megoldására". A közös témák között említette a nemzetközi terrorizmussal és a szervezett bűnözéssel szembeni harcot, valamint az energiaellátás problémáit. Teherán hajlandó ezekről tárgyalni, sőt, a nukleáris kérdés átfogó megoldásától sem zárkózik el, de előfeltételeket nem fogad el – mondta.