Sörvirsli és kultúra

9 perc

2008.04.30. 09:30

Itt van május elseje. Visszatérhetünk a tradíciókhoz: semmi szégyellnivaló nincs a sörsvirsliben, bár jobban járunk, ha legalább az évben ezen az egy napon nem hallgatjuk hozzá a politikai lózungokat. Ehelyett kultúrát javallunk: a hvg.hu programajánlója a munkaszüneti napokra lát el nézni- és hallgatnivalóval.

Tébánya
Bányászváros, bánya nélkül


© Dorottya Galéria
A munka ünnepe körül mi volna szebb, mint felkeresni ezt a kiállítást. Megtekinteni az egykori mintaváros másik arcát - ahogy a fotóművész, Barakonyi Szabolcs látja.

Tatabánya arculata az 50-es évek óta nem sokat változott, furcsa szobrok állnak a szürke lakótömbök között, fölöslegessé vált ipari berendezések nyúlnak ki a fák közül, ünnepekkor még játszik a bányászzenekar. Az itt élő tinik már a nyugati kultúrát szívták magukba, de örökségük a kommunizmus reménytelensége.

Barakonyi Szabolcs Lucien Hervé- és Rodolf Hervé-díjas, Pécsi József-díjas fiatal fotóművész, akinek éles szeme van az apró, hétköznapi mozzanatokra, amelyek valójában meghatározzák életünket. Fotóin a tatabányai fiatalok kilátástalannak tűnő életén keresztül ábrázolja a lepusztulást. 

Idén lettek nagykorúak azok gyerekek, akik a vasfüggöny leomlásának évében születtek. A függöny keleti oldalán leszedték a középületekről a vörös csillagokat, az emberek saját üzletet nyithatnak és élhetnek a választás és szólás szabadságával. Az új világ azonban sokszor régi díszletek közé kényszerül. Kelet-Európa sajátos képződményei a kommunista iparvárosok. A rendszer kirakatai voltak, a megalomán tervgazdaság mementói. E településekre az 50-es években tízezerszám költöztették az embereket, biztos jövőt ígérve. A mostani fiatalok a régi világ díszletei között téblábolnak céltalanul. Tágabb hazájuk már az egyén és a piac szabadságát kínáló Európai Unió, szűkebb hazájuk viszont a meddőhányó és a rozsdálló gyár.

június 26-ig, Bp., Dorottya Galéria

 
Nem kéne elszúrni
A Föld


Újabb dokumentumfilm Földünkről, erről a gyönyörű és sokat szenvedett bolygóról. Ugyanolyan, mint az eddigek: a természet elképesztő ereje, a jelenségek furcsasága, a dolgok elviselhetetlen szépsége. Csakhogy, ahogy körülbelül évtizedenként elkészül egy-egy ilyen film, felvonultatva a friss technikákat, úgy változik a kontextus: éppen az a bolygó pusztul, amelyet a szóban forgó alkotás megörökít. Egyszerű üzenet, talán banális is, de mégsem fűzhető hozzá más: most már nem kéne elszúrni. Szóval, újabb dokumentumfilm Földünkről...

A lélegzetelállítóan gyönyörű természetfilm felejthetetlen utazásra viszi a nézőt, az Északi-sarktól indulva a Déli-sark felé, követve a Nap útját és az évszakok változásait. A film főszereplői olyan csodálatos teremtmények, akiknek a mindennapjain keresztül bepillantást nyerhetünk bolygónk varázslatos, de sokszor kegyetlen világába. Lenyűgöző képeket láthatunk egy téli álmából ébredő jegesmedvecsaládról; elefántokról, akik a sivatagon átkelve, számtalan veszéllyel szembenézve igyekeznek, hogy elérjék az Okavango folyót; és bálnákról, akik bejárják az óceánokat, hogy élelemhez jussanak. A film egyszerre ünnepli a földi élet szépségét, és figyelmeztet az ember felelősségére ennek megőrzésében.

Earth (2007); német-angol dokumentumfilm; r.: Mark Linfield, Alastair Fothergill

Add elő a holmit
5. Budapesti Tánc és Performance Fesztivál


© sxc.hu
A Gödör Klub 2008-ban is megrendezi az immár hagyományosnak számító Budapesti Tánc és Performance Fesztivált. A sajátos, klasszikus előadóművészeti kategóriákba nemigen sorolható darabokat 2008. május 3-án és 4-én, mindkét napon 16 órától lehet látni a budapesti Gödör Klubban.


Az ingyenes fesztiválon 31 produkció követi egymást, fellépnek többek között a neves táncművészek, Ladjánszki Márta és Berger Gyula, a régi performerek közül az Opál Színház és Ladik Katalin, látható lesz a DreamTeam torz teremtés-mítosza, fellép Horváth Ezüst Kálmán kéz- és balettművész, és ismét megnézhetjük Andy Walahol és Andy Walaholné önkéntes emigráns vészművek műsorát.

Idén több, hosszabb lélegzetű produkciót is láthatnak a nézők: vasárnap különleges, egész napos performance-szal készül a fiatal jazzénekesnő, Harcsa Veronika, továbbá a Fesztivál idén vendégül látja a  Mastequoia olasz performer formációt, akik szombaton mutatják be Faraonesque című négyórás előadásukat.

Idén is lesznek kiállítások, láthatjuk majd Bada Dada eddig soha Magyarországon ki nem állított, a jugoszláv időkből származó több grafikáját illetve kollázsát, látható lesz Böröcz Petra Arcok című linóleummetszet-sorozata, és Németh Krisztián installációja Az én kis göDDDröm címmel. Természetesen idén is fellépnek a fesztivál már hagyományosnak számító szereplői, a Kókai János Társulat, a SHU Műhely, Lakat Andrea és Pletl Zoltán is.

A Fesztiválon újra lesz látványos „tüzes” produkció, vasárnap a Magma Tűzszínház szórakoztatja a nagyérdeműt. mindkét napon a performance-ok után zenekarok szórakoztatják a közönséget: szombaton 3-án FRENK (Show) sok vendéggel, utána Tordas Rádió Party Vida Tónival, 4-én vasárnap pedig a Realistic Crew  játszik.

május 3-4; Bp., Gödör



Koop, McCoy Tyner (Oldaltörés)

Vegyünk egy kúpot!
Koop

Ahogy Karinthynál Steinmann, a jótanuló, úgy vegyünk mi is egy kúpot! Nos, a Koop (ejtsd: kúp) nevű kifinomult eleganciájáról világhírűvé avanzsált svéd nu-jazz pionírcsapata egyszer már lenyűgözte a Hajó közönségét. Most ismét?

A Koop duó úgy szól, akár egy csodálatos hangú, első osztályú, kifinomult százedeleji big band, s mivel technikájuk a legújabb, legütősebb, összképükben úgy hatnak, akár egy gyönyörű Benny Goodman képeslap a jövőből. Hangzásuk titka abban rejlik, hogy sokezer lemez-, elő- és saját hangmintából építik fel, amelyeket a legnagyobb gondossággal gyűjtenek össze a történelmi lemezfelvételektől a mai előkoncerteken szerezhető hangzásokon át a saját maguk által kreált kitűnő példányokig.   

Oscar Simonsson (zongora, harmonika) és Markus Zingmark (sampler) duója 1997-ben jelentette meg első, éteri szépségű lemezét. Az akkori ambientes hangulatoktól hamar elszakadtak, és az új évezred elejére kialakították világsikert hozó stílusukat: azt a dallamos, táncos, szvinges nu-jazzt, amivel hamar meghódították a táncparketteket és a közönség szívét. Második lemezük már eladási rekordokat döntögetett, nem csoda, hogy hatalmas várakozás előzte meg a harmadikat. A Koop ezúttal sem okozott csalódást: tisztán csengő énekhangok, laza latinok, sodró szvingek váltogatják egymást, folyamatos extázisban tartva a közönséget. A Koop a legjobb dolog, ami a közönségbarát, táncolható dzsesszben az utóbbi években történt.

Ahogy maguk mondják, mivel rengeteg mintából építkeznek, s igyekeznek igencsak finom dolgokat létrehozni, amelyek megmozgatnak lábat, szívet egyránt, sajnos az újabb Koop-lemezekre sokat kell várni: nagyon sok munka van bennük, ám annál nagyobb azután a velük kapcsolatban érzett öröm is.

A kiváló svéd duó igazából remek party big band tánccal, melynek zenéjéből kihallatszik az elegáns ruha suhogása és a lakkcipő finom kopogása.

május 2; Bp., A38

Legenda Pesten
McCoy Tyner Trio és Joe Lovano (USA)

A "legendás" jelző kissé elkopott, hiszen boldog-boldogtalan megkapja. Ennek ellenére vannak, aki tényleg (erősítsük meg: valóban) legendát teremtettek munkásságukkal. McCoy Tyner ilyen művész.

A Jazztavasz programjában Budapesten fellépő McCoy Tyner 2008-ban tölti be hetvenedik évét, s nem kisebb szólista érkezik vele, mint az egyik leggazdagabb pályát maga mögött tudó tenorszaxofonos, Joe Lovano.

A philadelphiai születésű Tyner, aki a stílusteremtő zongorista, Bud Powell szomszédságában lakott, még tizenévesen ismerkedett meg John Coltrane-nel, s 1960–1965-ig Jimmy Garrison és Elvin Jones mellett a jazztörténeti mérföldkőnek számító Coltrane-kvartett zongoristája volt. Már akkoriban is készített az afrikai kultúrák adta zenei fűszereket is tartalmazó szólólemezeket az Impulse! kiadó számára, majd miután Coltrane-nel elváltak útjaik, néhány kísérői munkájától eltekintve (muzsikált például Sonny Rolinsszal, Stephane Grappellivel, sőt, meglepő módon Ike és Tina Turnerrel is) folyamatosan saját zenekaraival dolgozott. Játszott kvartettben Azar Lawrence szaxofonossal, bigband felállásban, illetve trióban is, s bár zenei világára a coltrane-i örökség sokáig erősen rányomta bélyegét, idővel bizonyította, hogy kompozíciós és játékstílusa egyedülálló, s neki is a jazz panteonjában a helye.

2007-ben új szólólemezzel jelentkezett, melynek címe egyszerűen McCoy Tyner Quartet. Ezen az oaklandi Yoshi’s klubban készült koncertfelvételen is Lovano a szaxofonos szólista. A Jazztavasz 2008 fesztivál fénypontjának ígérkező koncerten Tyner erről az albumról és más, klasszikussá nemesedett saját szerzeményeiből is válogat.

McCoy Tyner – zongora, Gerald Cannon – bőgő, Eric Kamau Gravatt – dob, Joe Lovano – szoprán- és tenorszaxofon

május 1.; Bp., MÜPA; Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem


Oláh Kálmán, La Kinky Beat (Oldaltörés)



Nagyban
Oláh Kálmán szerzői estje

A magyar Oláh Kálmán, a jazzben, a népzenében és a klasszikus zenében egyaránt rendkívül jártas pianista Concerto for Symphony Orchestra & Jazz Band című művének előadása igazi különlegességnek ígérkezik, hiszen a mű a jazzkarmesternek is titulált Kovács László által vezetett Miskolci Szimfonikus Zenekar mellett a lenyűgözően muzikális és virtuóz Gerard Presencer trombitással és a nemzetközi jazzszíntér neves előadói alkotta ritmusszekcióval szólal meg. A koncert második részében Oláh Kálmánt kvartettfelállás tagjaként hallhatjuk, s mások mellett felcsendül az Always – In memoriam Ablakos Lakatos Dezső című kompozíciója is, mellyel elnyerte a Thelonious Monk Nemzetközi Jazz-zeneszerzői Verseny BMI által odaítélt fődíját. A darabot a washingtoni Kennedy centerbeli díjátadón Jacky Terrason, John Patitucci és Terry Lyne Carrington adta elő. Patituccival a Szakcsi Generation tagjaként Oláh Kálmán maga is készített lemezfelvételt, s dolgozott még többek közt Lee Konitzcal, Randy Breckerrel, Pat Methenyvel, Steve Grossmannel, Jack DeJohnette-tel, Tommy Campbell-lel, Ron McClure-rel, Stefano Di Battistával és Kenny Wheelerrel.

Az 1990-ben Egri Jánossal és Balázs Elemérrel közösen alapított Trio Midnighttal olyan hírneves rendezvényeken is fellépett, mint az Umbria, a Marciac és a Getxo Jazzfesztivál, valamint a belgiumi Ciney Jazz Nights. Jórészt saját szerzeményeit tartalmazó lemezeit hazai kiadókon kívül a koreai Good International és a japán MA Recordings jelentette meg. Oláh Kálmán 2000 óta a Zeneakadémia jazz tanszékének tanára; 2006-ban Liszt-díjjal tüntették ki.

Oláh Kálmán – zongora; közreműködik: Gerard Presencer (Nagy-Britannia) – trombita, szárnykürt, Ron McClure – bőgő, Jack DeJohnette – dob, Miskolci Szimfonikus Zenekar. Vezényel: Kovács László.

május 2.; Bp., MÜPA; Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem


Őrült, spanyol
La Kinky Beat

A barcelonai illetőségű La Kinky Beat (Perverz ritmus) együttes zenéje pont olyan, mint a legendás Torrente filmek hangulata: ütős, vicces, izgalmas, tele váratlan fordulatokkal és azzal a hamisíthatatlan mediterrán ízzel, amelytől mosolyra görbül a száj és önkéntelen mozgásba lendül a láb.

A spanyol együttes hangzásában megtalálhatjuk a punk, a drum’n’bass, a ska, a reggae, a latin mestizo és a jungle elemeit, jóllehet vérbő muzsikájukban megannyi íz bontakozik ki.

A La Kinky Beat 2003-as demójával robbant be, amellyel megnyerte a Radio France International versenyét, amit villámgyors lemezszerződés követett.

Az együttes azóta bejárta a világ jó néhány legnevesebb fesztiválját, többek között Glastonburyt is, majd visszatért a stúdióba, hogy tavaly legújabb albumával, a Karate Beattel rukkoljon elő, amely egyesíti hangzásában az elektronika erejét az élő muzsika karneváli sodrásával, amelyben ott dobog a barcelonai élet pezsgése, lüktetése. 

A jungle, a reggae és a rock hangzásainak lendületes vegyítésével, az ütős elektronikával és mindenekelőtt az ünneplő-lázadó latin hangulattal felpergetett La Kinky Beat koncertjein rendre fergeteges buli hangulat alakul ki, s nem véletlenül. Mataharyékra érdemes odafigyelni!

május 7; Bp., A38

A születés hete (Oldaltörés)



Anya csak egy van
A Születés Hete


A Születés Hete programjai segítenek abban, hogy a várandósság ideje ne szorongással, bizonytalansággal teli időszak legyen, hanem olyan értékes életszakasz, amely a leendő édesanyákat megerősíti nőiségükben, kisbabájukkal és a párjukkal való kapcsolatukat elmélyíti, s megadja a lehetőséget, hogy a szülést méltó módon, megrendítően szép kiteljesedésként élhessék át.

Kulturális események, előadások, családi, közösségi programok: a  rendezvénysorozat célja, hogy a bárhol történő (kórházban, otthon) háborítatlan szülés hazai lehetőségei és az azokhoz kapcsolódó kutatási eredmények minél több szülés előtt álló nőhöz, családhoz és egészségügyi dolgozóhoz eljuthassanak.

A május 4-étől 11-éig tartó hét 49 településen több mint 900 eseményt ölel fel. Közel 400 előadó tart majd a szüléssel, születéssel kapcsolatos előadást, filmvetítést, kerekasztal-beszélgetést, műhelyt, bemutatót, író-olvasó találkozót, kiállítást, és egyéb programot.  Részletesen itt!

május 4-11.