Osztrák lapok: a Mol-vezetés keresztülvitte javaslatait az OMV ellenében

5 perc

2008.04.24. 09:15

Az OMV osztrák olaj- és gázipari konszern minden vonalon felsült a Mol közgyűlésén – summázta véleményét a Der Standard osztrák lap csütörtöki számában. A Mol vezetése közben érthetően elégedett.

Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a közgyűlésen. Akaratátvitel
© MTI - Szigetváry Zsolt
Az eseményről beszámolva a liberális újság egyebek között kiemelte, hogy a magyar cég igazgatósága minden javaslatát keresztülvitte a közgyűlésen, egyidejűleg mereven elvetette a legnagyobb független részvényes, a Mol felvásárlására törekvő OMV összes kezdeményezését.

Nemcsak hogy a szavazatok 82 százalékával öt évre újraválasztották a Hernádi-Mosonyi vezetőpárost, hanem a közgyűlés hozzájárult ahhoz is, hogy a jegyzett tőke 25 százalékos határáig az igazgatóság visszavásárolhassa a saját részvényeket – mutatott rá a lap. Hozzátette, hogy az OMV – amely keményen bírálta mind az igazgatóság vállalatvezetési gyakorlatát, mind a korábbi sajátrészvény-felvásárlásokat – csalódottan reagált, és kétségbe vonta a határozatok törvényességét.

Die Presse „Az OMV támad, a Mol a szavazati jogokkal hárít” címet adta a beszámolójának. A konzervatív lap úgyszintén azt domborította ki, hogy a közgyűlésen a Mol-menedzsment visszaverte az OMV hozzá intézett kérdéseit. A tudósító a „vihar a vizespohárban” hasonlatot alkalmazta annak érzékeltetésére, hogy miközben az OMV képviselői ismételten megpróbálkoztak választ kapni tizenkilenc, írásban feltett kérdésükre, Hernádi Zsolt Mol-vezérgigazgató sikeresen elfogadtatta a közgyűlés napirendjét, visszautasítva vagy félresodorva az osztrák cég szemrehányásait.

Ami pedig az ügy lényegét illeti, nevezetesen az OMV szándékát a Mol átvételére, a helyzet változatlan, előrelépés nincs – jegyezte meg a Die Presse cikke. A Kurier független lap az írta, hogy a közgyűlésen az OMV szabad folyást engedett a Mol igazgatóságával szembeni bosszúságának, és támadást intézett ellene.

Az OMV kitart és perel (Oldaltörés)

Az OMV ugyanakkor továbbra is fenntartja a Mol felvásárlásával kapcsolatos tervét annak ellenére, hogy az osztrák részvényes szempontjából csalódást keltő volt a Mol szerdai éves közgyűlése.

„Mindez semmit sem változtat a mi szempontunkból” – mondta Thomes Hümer, az OMV osztrák olaj- és gázipari konszern szóvivője a Dow Jones Newswires hírügynökségnek. „Továbbra is kitartunk a Mol felvásárlásának a terve mellett.”

Hernádi Zsoltnak, a Mol elnök-vezérigazgatójának arra a kijelentésére, miszerint
elképzelhető, hogy az OMV a 20,2 százalékos Mol-csomagjának az egészét, vagy egy részét a piacra dobja, az OMV szóvivője azt mondta, hogy cége nem tervez ilyen lépést.

Az OMV hivatralosan is bejelentette, hogy vizsgálja a lehetőségét, hogy bíróság előtt támadja meg a Mol-közgyűlés határozatait, amelyeket a magyar cég igazgatóságával együttműködő részvényesek támogatásával, de a Mol független részvényeseinek érdekeivel ellentétesen hoztak meg. A cég közleménye szerint az OMV megkérdőjelezi a Mol közgyűlésén elfogadott számos határozat érvényességét. Úgy ítéli meg, hogy az éves közgyűlés rendkívül kiábrándító volt, és a magyar cég vezetése ez alkalommal is teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a felelős vállalatirányítás alapvető normáit.

A Mol-ban 20,26 százalékos tulajdonrésszel bíró OMV az igazgatóság szemére vetette, hogy most sem adott érdemi tájékoztatást azokkal az aggodalmakkal kapcsolatban, amelyeket az osztrák cég a közgyűlés előtt, illetve annak folyamán felvetett. Véleménye szerint az igazgatóságnak a közgyűlésen tanúsított magatartása újabb bizonyítéka annak, hogy a Mol-vezetés továbbra is tudatosan a részvényesek érdekeivel ellentétesen cselekszik, és akadályozza a tulajdonosi szerkezetre vonatkozó tisztánlátást.

Az OMV közleményében tudatta: tekintettel arra, hogy a közgyűlésen egyetlen olyan határozati javaslat sem volt, amely a független részvényesek érdekét szolgálta volna, a közgyűlésen vagy nemmel szavazott, vagy tartózkodott a szavazáskor. Egyszersmind bejelentette, vizsgálja annak a lehetőségét, hogy bíróság előtt támadja meg azokat a határozatokat, amelyeket az igazgatósággal együttműködő részvényesek támogatásával, a független részvényesek érdekeit csorbítva hoztak meg.

Hernádi Zsolt: A részvényesek bíznak a Mol stratégiájában (Oldaltörés)


„A részvényesek a közgyűlésen pozitívan értékelték a 2007. évet, támogatták az igazgatóságot és vezetőséget, ami világos jele annak, hogy bíznak a vállalatban és a társaság stratégiájában” – mondta Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója.

A közgyűlést követő eseményen a saját részvény arány 10-ről 25 százalékra történő felemeléséről elmondta: elképzelhető, hogy az OMV a 20,2 százalékos Mol-csomagját piacra dobja, s ekkor a részvényárfolyam megtartása érdekében jól jön majd a magasabb arány. Azaz egy adott pillanatban nem öntheti el a piacot nagy mennyiségű Mol-részvény, mert a társaság képes lesz felvásárolni azt.

Hernádi Zsolt elmondta: néhány alapszabály-módosítás nem kapta meg a szükséges szavazatot, de ezek inkább technikai jellegű változások lettek volna, semmint tartalmiak: így például az, hogy kilenc fő alatt is határozatképes az igazgatóság. Utalva az OMV-re elmondta: van egy részvényes, amelyik az utóbbi időben gyakorta kritizálta a Mol vállalatirányítási stratégiáját, ám nem világos, hogy ez a cég csak aggódó befektető-e, vagy a Mol legnagyobb konkurense.
Az elnök-vezérigazgató elmondta: nincs olyan terv, hogy napokon belül nagy mennyiségben saját részvényt kezdenek el vásárolni, a 25 százalék csak opció. Ám szerinte természetesen nemcsak akkor vásárolnak majd, ha az OMV piacra dobja a Mol-részvényeit, hanem akkor is, ha ezt a társaság érdekei úgy kívánják.

Az osztalékfizetés időpontjáról Hernádi Zsolt elmondta, hogy az igazgatóság állapítja meg az időpontot, de még nem foglalkozott ezzel a kérdéssel. Az igazgatóság következő ülése május végén lesz, s elképzelhető, hogy akkor már határoz az időpontról. Az egy részvényre jutó osztalék attól függ, hogy a fordulónapkor a társaságnak mennyi saját részvénye lesz: a Molnak jelenleg kevesebb mint 200 ezer részvénye van a 109 millióból. Ha a jelenlegi teljes részvényszámmal számolunk, akkor az osztalék mértéke 775 forint lenne, de a közgyűlés már döntött arról, hogy 5 százaléknyi saját részvényt bevon: az összeg ennek figyelembevételével 816 forint.

Növelte hatékonyságát 2007-ben a Mol Románia (Oldaltörés)


Az OMV profitszerzésének egyik legfontosabb terepe Románia, ahol a Mol is növelte nyereségét, méghozzá  hatékonyságának javításán keresztül. A Mol Romániánál tavaly az egy töltőállomásra eső átlagos eladás mértéke 7,8 százalékkal nőtt a 2006-os évhez képest – olvasható a vállalat közleményében.

A dokumentum szerint a Mol Románia üzleti forgalma 2007-ben meghaladta az 533 millió eurót. Ez enyhén magasabb érték a tavalyelőttinél, hiszen 2006-ban a cég forgalma több mint 524 millió euró volt.

Ezt annak ellenére sikerült elérni, hogy a Mol-hálózathoz kevesebb töltőállomás tartozik a román Petrommal megkötött eladási szerződésnek megfelelően. Ennek értelmében a Mol 30 benzinkutat adott el és 11-et vásárolt. Szintén 2007-ben a vállalat áttért a CODO üzemelési rendszerre, ami azt jelenti, hogy a töltőállomások a Mol tulajdonát képezik, de az üzemelést dílereknek adták át.

„A kiskereskedelmi hálózat optimalizálása és új üzletágak bevezetése mellett célul tűztük ki azt is, hogy elsők legyünk a piacon, s olyan új és innovatív szolgáltatásokat vezessünk be, mint például az ÁFA-visszaigénylés lehetősége a kártyás ügyfelek számára – mondta Szalay Zsolt, a Mol Románia ügyvezető igazgatója. Szalay elmondta, hogy fontos a cégnek a Dacia-Renault-val kötött partnerség is, amelynek révén a Mol üzemanyagot töltenek az új autókba az első tankoláskor, s tőlük származnak a gyárból kigördülő Logan típusú gépkocsikban az autóápolási szerek is.