Hogyan vezessen sötétben?

1 perc

2008.03.16. 14:39

Az autóvezetőktől kiemelt figyelmet igényelnek az esti vagy éjszakai vezetés. Az ADAC német autóklub felmérése szerint a halásos balesetek több mint negyven százaléka éjszaka következik be, annak ellenére, hogy ebben a napszakban csupán a szokásos forgalom negyede jellemzi az utakat. Ez a statisztika a magyar közlekedésre is jellemző.

Az autógyárak különböző biztonsági eszközökkel: speciális távolsági fényszórókkal, és modern éjszakai biztonsági rendszerekkel (éjjellátó, infrakamerás berendezés, kanyarlámpa) igyekeznek segíteni az autósokat. Ugyanakkor csökkenthető lehet a balesetek kockázata, ha a vezetők betartanak néhány alapszabályt.

Mindenki tudja, a fényszóró azért van, hogy mások időben észrevegyenek bennünket, illetve, hogy mi is könnyen megpillanthassuk a közlekedés egyéb résztvevőit. Aki szürkületben, illetve sötétben nem használja a világítást, illetve gyalogosként nem visel láthatósági mellényt, veszélyezteti saját, illetve mások életét. Mivel sok országban nem kötelező a nappali világítás, a magyar utakon gyakran találkozni kivilágítatlan külföldiekkel, még alkonyatkor is. Ennek az ellenpéldáját szintén külföldi autósok mutatják be az útjainkon: előszeretettel használják a ködlámpát és a ködzárófényt akkor is, amikor ezt semmi nem indokolja.

A hazai személyautók, teherautók és motorok egyharmada hiányos világítással közlekedik az utakon. Emiatt ők sem látják az utat rendesen, illetve őket sem tudják sokszor időben észrevenni a közlekedés egyéb résztvevői. Ezenkívül gyakori probléma még, a rosszul beállított fényszóró, mellyel az autósokat és a gyalogosokat egyaránt elvakíthatják a vezetők.

Hogyan javíthat a biztonságán?

Nem árt, ha rendszeresen megtisztítja a fényszórókat. Szakértők szerint ugyanis, ha harminc percig közlekedik valaki a koszos, vizes úton, akkor 35 méterrel kisebb távot világít be a fényszóró. Természetesen nemcsak a fényszóró tisztaságára kell ügyelni, hanem ugyanilyen fontos a szélvédő is.

Ha a szembejövő, vagy ön mögött haladó autó elvakítja, amilyen gyorsan csak lehet, reagálni kell. Legjobb megoldás: ha gyorsan az út szélére néz, miközben leveszi a lábát a gázpedálról. Extrém esetben a pedig álljon meg (természetesen közben jelezze szándékát a mögötte haladóknak), míg a másik jármű elmegy.

A legbiztonságosabb, ha elkerüli az éjszakai vezetést, vagy legalábbis lecsökkenti olyan rövid időre, amilyenre csak lehet. Amennyiben nagyon fáradt, inkább iktasson be néhány órás szünetet, és aludjon egy parkolóban.