Erősödött az üzleti pesszimizmus az Ifo szerint

1 perc

2008.02.20. 09:57

A müncheni Ifo gazdaságkutató intézet első negyedévre szóló világgazdasági hangulatmutatója újabb csökkenést jelez. A szerdán kiadott mutató, kilencven országban több mint ezer gazdasági szakértő megkérdezése alapján, 72,4 pont – 2003 közepe óta a legalacsonyabb –, a tavalyi utolsó negyedévre szólt 85,7 pont után. A mutató a tavalyi harmadik negyedév óta rosszabbodik, akkor 108,6 pont volt.

Az első negyedévi mutató részmutatói, hat hónapra előre tekintve, a legerősebb borúlátást Észak-Amerikában és Nyugat-Európában jelzik, és kisebb mértékűt Ázsiában. Száz pont fölötti érték a bizakodók többségét, száz pont alatti érték a pesszimisták többségét jelzi.

Előzőleg romlott az első negyedévi üzleti kilátások megítélése az euróövezet országaiban is: az Ifo intézetnek ez a mutatója, 238 gazdasági szakember megkérdezése alapján, 81,4 pontra csökkent, 2005 közepe óta a legalacsonyabbra, a tavalyi utolsó negyedévi 90,7 pontról. Tavaly a harmadik negyedévre még 111,9 pont volt a mutató, közel két éven belül a legjobb.

A megkérdezettek a jelenlegi helyzetet és a kilátásokat egyaránt rosszabbnak látják, mint három hónappal ezelőtt, közölték az Ifo-nál egy héttel ezelőtt.

Különösen Belgiumban, Spanyolországban, Írországban, Ausztriában, Olaszországban és Görögországban számítanak a megkérdezettek a konjunktúra lanyhulására.

Az Európai Központi Bank (EKB) azonban szerdán ismét kiábrándította azokat, akik az utóbbi időben kamatcsökkentésben kezdtek reménykedni, vagyis abban, hogy a rosszabbodó kilátások miatt az EKB előbb-utóbb kénytelen lesz követni az amerikai Fed példáját.

„A fő dolgunk küzdeni az infláció ellen, a vásárlóerőt sohasem fogjuk feláldozni a gazdasági növekedés nevében” – erősítette meg a francia Paris Match hetilapban szerdán megjelent nyilatkozatában az EKB igazgatótanácsának tagja, Christian Noyer.

Az Ifo németországi üzleti bizalmi mutatója, hétezer német feldolgozóipari, építőipari, nagy- és kiskereskedelmi vállalat megkérdezése alapján, januárra 103,4 pontra emelkedett a decemberi 103,0 pontról, közölték január végén.

A mutató 2006. december óta csökkent, akkor - 108,7 ponton - 1991. február óta a legmagasabban volt, tavaly decemberben pedig két éven belül a legalacsonyabban.

Most januárban az exportban bízó német gazdasági vezetők távolabbi jövőre szóló várakozásai emelték meg kissé a mutatót, miközben a jelenlegi helyzet megítélésének részmutatója tovább romlott.