Bulgária betársult a Déli Áramlat gázvezetékbe
Immár biztosra vehető, hogy Bulgária részt vesz a Déli Áramlat gázvezeték-programban, miután az orosz elnök csütörtökön kezdődött szófiai látogatásán sikerült tisztázni a nézetkülönbségeket. A bolgár kormányfő pénteki bejelentése szerint az erről szóló megállapodást még pénteken aláírják Vlagyimir Putyinnal.
A nézetek alapvetően az új gázvezeték bulgáriai szakaszát tulajdonolni és működtetni hivatott orosz-bolgár vegyesvállalatban való részvétel arányairól különböztek: Szófia korábban többségi részt akart, de ezt Oroszország elvetette. Most a bolgár fél beleegyezett a fele-fele arányú részvételbe a vezetékvállalkozás bulgáriai szakaszában.
A Déli Áramlat vezetéken 2013-ban indulhat meg a földgázszállítás Európába - ebben állapodott meg Alekszej Miller, a Gazprom elnöke és Paolo Scaroni, az olasz Eni vezérigazgatója tavaly novemberben.
A Gazprom és az Eni vezetői november 22-én aláírták a megállapodást arról, hogy fele-fele arányban vegyes vállalatot alapítnak. A vegyes vállalat lesz közvetlenül felelős az évi 30 milliárd köbméter szállítókapacitásúra tervezett vezeték üzemeltetéséért az oroszországi és a tenger alatti szakaszon; egyelőre piackutató munkát végez, és a megvalósíthatósági tanulmányokat készíti el.
A földgáz nagyobb részét a Gazprom adja majd, kisebb része az Eni oroszországi lelőhelyeiről származhat, ez utóbbi lelőhelyek korábban a csődbe ment orosz Jukosz olajcégéi voltak.
A legkevesebb 10 milliárd euróba kerülő vezeték Novorosszijszk kikötőjétől 900 kilométeren a Fekete-tenger alatt húzódik majd a bolgár tengerpartig. Onnan két útvonal lehetséges a jelenlegi tervek szerint: vagy Görögországon át és ismét tenger alatt Dél-Olaszországig, vagy Románián, Magyarországon, Csehországon és Ausztrián át Észak-Olaszországba tartana a vezeték.
„Most úgy gondoljuk, hogy mindkét útvonalat kiépítjük. Intenzív diplomáciai munkára van szükség sok országban - mondta az aláíráskor Paolo Scaroni.
Az EU nem tekinti az európai uniós Nabucco gázvezetékprogram versenytársának a Déli Áramlatot, mondta az Európai Bizottság szóvivője még június végén Brüsszelben. Az EU minden olyan beruházást támogat, amely sokoldalúbbá teszi az EU energia-beszerzési lehetőségeit, mondta a szóvivő.
A német BASF vegyiművekkel és az E.ON energiavállalattal közösen épített Északi Áramlathoz hasonlóan a Déli Áramlat a másik olyan gázvezetékrendszer a Gazprom szervezésében, amely elkerüli Ukrajnát és Fehéroroszországot. Jelenleg csak e két országon át érkezik orosz földgáz az EU-ba, és velük gyakorta fordulnak elő ár- és tranzitdíjviták.
2006. június 21-én a Gazprom és a Mol együttműködési megállapodást írt alá, amely előirányozta egy projektcég létrehozását a Dél-Európai Gázvezeték (Déli Áramlat) megépítése és egy magyarországi föld alatti gáztározó rendszer létrehozása céljával.
A 2006-os megállapodás végrehajtása érdekében Magyarországon projektcéget alapítottak, amelyet fele-fele arányban tulajdonol a Mol és a Gazprom, és létrehozták a vállalt igazgató tanácsát.