Gyurcsány a berlini fal leomlásának évfordulóján büszkeségre szólít

1 perc

2007.11.09. 14:05

A berlini fal 18 évvel ezelőtt, 1989. november 9-én történt leomlására és a magyarok ebben betöltött szerepére emlékezett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök közleményében.

Gyurcsány Ferenc szavai szerint az otromba és gyilkos fallal kettészelt Berlin a hidegháborús Európa szimbóluma volt, a fal leomlása, a város egyesítése pedig az európai egyesülés szimbóluma lett. Felidézte: a berlini fal leomlása a hidegháború végét jelentette a világnak, és Európa újraegyesítésének kezdetét az európaiaknak. A berlini fal első tégláját azonban különös módon nem Berlinben, hanem nagyjából 1000 km-rel odébb, az osztrák-magyar határ keleti felén ütötték ki: a Fal Budapesten, pontosabban Magyarországon omlott le először - tette hozzá a kormányfő.

Gyurcsány Ferenc közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy a 18 évvel ezelőtti magyar határnyitás jelentőségét éppúgy nem lehet túlbecsülni, mint a berlini fal leomlásáét. A döntés, hogy Magyarország aktívan hozzájárult szétszakított német családok újraegyesítéséhez, sok egyéb tényezővel együtt elvezetett Németország újraegyesítéséhez is, Németország újraegyesítése pedig egyrészt katalizátora, másrészt jelképe lett az európai integrációnak - vélekedett.

A miniszterelnök szerint ezért van okuk és joguk a magyaroknak arra, hogy ezen a napon együtt ünnepeljen az egyesített Németország polgáraival: 18 esztendővel ezelőtt nemcsak családok, nemcsak egy nemzet és egy ország, de egész Európa újraegyesítése érkezett fontos állomásához. „És ebben nekünk, magyaroknak is volt szerepünk, legyünk rá büszkék mindannyian!” - zárul Gyurcsány Ferenc közleménye.