Veres benyújtotta a parlamentnek a jövő évi költségvetés tervezetét
Az idén az államháztartás pénzforgalmi hiánya 1614,4 milliárd forint lesz az önkormányzatok 85 milliárd forintos várható hiányával, jövőre ez 1243,8 milliárd forintra, a GDP 4,5 százalékra csökken az önkormányzatok 111,1 milliárdos hiánya mellett – ismertette a jövő évi végleges költségvetési javaslat főbb számait Veres János pénzügyminiszter.
|
A GDP az idei 2,2 százalékot követően jövőre 2,8 százalékkal bővül, 27440 milliárd forint lesz. Az államadósság a GDP százalékában az idei 65,6 százalékról 66,1 százalékra nő, az eredményszemléletű államháztartási hiány 6,4 százalékról 4,1 százalékra mérséklődik.
Veres János ismertette: a jövő évi költségvetés kismértékű, 0,4 százalékos fogyasztás-bővüléssel számol, illetve azzal, hogy az idei 4 százalékos reálbér-csökkenéssel szemben jövőre 0,5-0,6 százalékos reálbér-emelkedés lehet.
Összességében a közszféra létszáma tovább már nem csökken, ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy az eltervezett, de még végre nem hajtott szervezeti átalakításokat ne kellene végigvinni – mondta. A PM azzal számol, hogy jövőre az infláció 3 százalékponttal 4,5 százalékra csökken.
Veres János hangsúlyozta: jövőre nem lesz újabb szigorítás, az egyensúly-javulás azonban folytatódik. Hozzátette, a külkereskedelmi mérlegben gyakorlatilag megszűnik a deficit, a fizetési mérleg hiánya további több mint egymilliárd euróval, a GDP 4,2 százalékáról 2,9 százalékára esik vissza.
A pénzügyminiszter szavai szerint kedvező változások várhatók a növekedés struktúrájában, az exportnövekedés továbbra is kétszámjegyű marad, az idei 14,8 százalékról 12 százalékra csökken, a beruházások pedig 2,4 százalékról 4,2 százalékra gyorsulnak.
A költségvetés szerint általános tartalékra 61 milliárd forint jut jövőre. A céltartalék közül 174 milliárd forint a bérekre elkülönített összeg, ami a 13. havi bér plusz kétheti összegét, valamint a közszféra reálbér-megőrzéséhez szükséges pénzt, illetve a létszámleépítéshez felhasználható összeget tartalmazza. Teljesítményösztönzésre 15 milliárd forint a céltartalék, az ingatlanok bérleti díjára pedig 18 milliárd forint. A központi egyensúlyi tartalék 20 milliárd forint, a fejezeti egyensúlyi tartalék pedig 89 milliárd forint – ismertette a pénzügyminiszter.
© Stiller Ákos |
Szili Katalin elmondta, hogy a törvényjavaslat pénteken délutántól olvasható lesz az Országgyűlés internetes oldalán. A törvényhozás október 25-én kezdi meg a jövő évi költségvetés általános vitáját, a javaslatot a házelnök szerint december 20-ra elfogadhatja a T. Ház.