Abbász reménykedik

1 perc

2007.09.05. 09:35

Kézzelfogható eredményeket remél az őszre tervezett washingtoni közel-keleti konferenciától Mahmúd Abbász palesztin elnök, amelyen szerinte a palesztin kérdés végleges megoldásának összes vetületével foglalkozni kellene.

Abbász. Új remény
© Bánkuti András
A palesztin elnök a Die Presse szerdai számában megjelent interjújában kifejtette, azt tartaná célszerűnek, ha az amerikai ihletésű, nemzetközi tanácskozáson az oslói megállapodásban érintett valamennyi kérdés terítéken szerepelne, Jeruzsálem státusától kezdve a palesztin menekültek visszatérési jogán és a zsidó települések helyzetén át egészen az izraeli-palesztin határ kijelöléséig és a vízmegosztásig. Azon a véleményen volt, hogy a konferenciára az összes arab országot meg kellene hívni. "Egyelőre azonban azt sem tudjuk, hogy pontosan mikor lesz a találkozó" – mondta Abbász.

Arra a kérdésre, hogy megítélése szerint aláírhatná-e a Gázai övezetet irányítása alatt tartó Hamász nélkül is a békeszerződést Izraellel, Abbász kijelentette, hogy a Palesztinai Felszabadítási Szervezet és a Palesztin Hatóság elnökeként az aláírási jog őt illeti meg, ám mielőtt még a lépést megtenné, népszavazásra bocsátaná a szerződés ügyét. "Ha a palesztin nép áldását adja rá, alá fogom írni, függetlenül attól, hogy mit szól hozzá a Hamász" – szögezte le az elnök.

Jó ötletnek nevezte, hogy megszületése esetén a béke-megállapodás végrehajtását esetleg európai uniós vagy NATO-egységek felügyeljék. Hozzáfűzte, továbbra is érvényben van az a felvetése, hogy küldjenek nemzetközi erőket a Gázai övezetbe.

A Hamászt illetően leszögezte, hogy a szervezetet törvénytelennek tekinti, és mindaddig nem hajlandó párbeszédet folytatni képviselőivel, míg helyre nem állítják a június 14-i "puccs" előtti állapotot. Súlyos következményekkel járó hibának tartaná a kapcsolat felvételét a Hamásszal, mint ahogy azt néhány európai politikus javasolja, mert meggyőződése szerint a közeledés félreérthető jelzést küldene.

Közölte, hogy a Hamászt "nagyon szoros" politikai, katonai és pénzügyi szálak fűzik Iránhoz, ám azt nem tudja megmondani, vajon az al-Kaida terrorszervezettel vannak-e kapcsolatai.