Afganisztán: engedély nélkül lőttek pakisztáni tálib állásokat

1 perc

2007.08.28. 08:33

Elismerte az amerikai vezetésű afganisztáni szövetséges haderő, hogy korábbi állításával ellentétben mégsem kapta meg a hét végén a pakisztáni hatóságok előzetes engedélyét feltételezett tálib lázadók pakisztáni állásainak lövetésére.

Szabadon engedett túszok
Tálib-barát pakisztáni fegyveresek
szabadon bocsátották kedden tizenkilenc foglyukat, köztük legalább tizenöt katonát, akiket három héttel ezelőtt raboltak el. A katonák augusztus elején tűntek el Dél-Vazirisztánban, elrablóik állítólag bebörtönzött társaik szabadon bocsátását és a térségbe vezényelt pakisztáni katonai alakulatok kivonását követelték a foglyok életéért cserébe. Az egyik túszt lefejezték az emberrablók. A hadsereg szóvivője azt hangoztatta, hogy a foglyokat végül feltételek nélkül bocsátották szabadon a túszejtők. (MTI)
Az incidens múlt szombaton történt az afgán-pakisztáni határ mentén, s az amerikai vezetésű szövetségesek vasárnap azt állították: a pakisztáni hatóságoktól engedélyt kaptak az őket megtámadó tálib lázadók tüzének viszonzására. A pakisztáni hadsereg ezt azonnal cáfolta.

Joseph Votel amerikai tábornok, a szövetségesek műveleti parancsnokhelyettese kedden ismertetett - hétfőre keltezett - közleményében elismerte az engedély hiányát, és sajnálkozását hangoztatta a történtek miatt, kommunikációs hiányosságokkal magyarázva a dolgot.

A szövetségesek hét végi közlése szerint a tálib lázadók több rakétája- és aknagránátja hullott  szombaton Pakisztán területéről a szövetségeseknek a kelet-afganisztáni Paktia tartományban lévő egyik megfigyelőposztjára. A szövetségesek ütegei viszonozták a tüzet, a lázadók hat bemért lőállását rombolták le - hármat-hármat a határ mindkét oldalán -, tucatnyi tálib fegyveres halálát okozva.

Az incidens rontotta Afganisztán és Pakisztán, illetve ez utóbbi és az Egyesült Államok viszonyát. Kabul rendszeresen azzal vádolja Iszlámábádot: szemet huny afelett, hogy az afgán határ menti pakisztáni területeken fanatikus muzulmán tálib lázadók és az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat tagjai támaszpontokat alakítanak ki, mi több még támogatja is ezt a tevékenységet. Washington többször is pakisztáni területek elleni célzott támadásokkal fenyegetőzött, kiváltva ezzel a külföldi beavatkozást elutasító Iszlámábád felháborodását.