Bencze József Morvai Krisztináékkal egyeztetett

2 perc

2007.07.26. 05:08

Július 25.-én az Országos Rendőr-főkapitányság és a Civil Jogász Bizottság (CJB) megvitatta a tavaly őszi rendőri intézkedéseket. A CJB-t n Morvai Krisztina és Völgyesi Miklós társelnökök, valamint Kabódi Csaba, az ELTE tanszékvezető egyetemi tanára, míg a rendőrséget Bencze József országos rendőrfőkapiány, helyettese, Szabadfi Árpád, valamint Komáromi Endre főosztályvezető képviselték. A civilek partnerséget vállalnak a rendőrség társadalmi presztízsének helyreállításában, Bencze József pedig a már elkészült etikai kódex, illetve korrupcióellenes intézkedések bevezetésére tett ígéretet.

Morvai Krisztina
Az elmúlt év őszének eseményeit és az azok kapcsán foganatosított rendőri intézkedéseket tekintették át az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) és a Civil Jogász Bizottság (CJB) vezetői – mutat rá a rendőrség és a bizottság közös közleménye. A Civil Jogász Bizottság képviselőit Bencze József altábornagy, országos rendőrfőkapitány fogadta hivatalában, még kedden.

Az országos rendőrfőkapitány tájékoztatást adott a tavaly szeptember–októberi események utáni intézkedésekről, a rendőri felszerelések beszerzéseiről, a csapatszolgálati szabályzat módosításáról, a tömegoszlatás új módszereiről, a rendőrség kötelezettségéről, hogy tájékoztassa az állampolgárokat. A CJB véleményében kifejtette: a Papp-jelentés tartalmát, nyilvánosságra hozatalát nagyra értékeli, mert az nagymértékben összhangban van a bizottság jelentésével. (A Papp Károly vezette vizsgálóbizottság alapvetően törvényesnek, de több elemében szakszerűtlennek ítélte a tavaly október 22–24-i rendőrségi fellépést a fővárosban;. A testület jelentését július 6-án tették közzé.)

Bencze József
A Civil Jogász Bizottság az ORFK-val közösen jegyzett közlemény szerint maga is úgy ítéli meg, hogy egy demokratikus jogállamban a közrend és közbiztonság érdekében szükség van hatékony rendőrségre. „A demokratikus jogállamban joguralom van, ez azt jelenti, hogy a rendőrségnek az alkotmányos jogszabályok szerint kell működnie. Ezek a szabályok meghatározzák a jogszerű és szakszerű rendőri tevékenység kereteit, amelyek ettől vitathatatlanul törvényesek lesznek" – olvasható a dokumentumban.

A keddi megbeszélésen a Civil Jogász Bizottság tagjai kifejezték azon álláspontjukat, hogy a tavaly szeptember–októberi rendőrségi kényszerítő intézkedések végrehajtását két részre kell bontani: egyrészt arra, hogy mennyiben hajtották végre az intézkedéseket jogszerűen, illetve hogy mikor került sor jogsértő beavatkozásra. A bizottság elfogadta, hogy a rendőri túlkapások ügyében rendőrségi, ügyészségi és a bírósági eljárások vannak folyamatban, emellett a Civil Jogász Bizottság köszönetét és elismerését fejezte ki a március 15-ei nemzeti ünnep során a rendzavarókkal szembeni „arányos és egyben szükséges eljárásért".

Az országos rendőrfőkapitány több, a rendőrség fejlesztésével, tekintélyének helyreállításával kapcsolatban tett intézkedéséről adott tájékoztatást. Többi között az etikai kódex elfogadásáról, a korrupcióellenes intézkedésekről, az igazoltatások gyakorlatának megváltoztatásáról. Ígéretet tett arra: a jövőben rendszeressé teszi a személyes konzultációt a Civil Jogász Bizottsággal.A közlemény szerint a CJB megnyugvással vette tudomásul, hogy a 2006 őszén történt rendőrségi akcióknak személyi konzekvenciái is vannak. Különösen üdvözölte az országos rendőrfőkapitánynak és a budapesti főkapitánynak a nyilvánosság számára adott azon nyilatkozatait, hogy a jövőben a rendőrség jogszerűen és szakszerűen látja el teendőit a közrend és közbiztonság fenntartásáért – szögezi le a dokumentum.