Mikor nem fogadja el az APEH a számlát?

1 perc

2007.07.12. 09:50

Adólevonásra csak akkor vagyunk jogosultak, ha az adóhivatal által elfogadott számláink vannak. Mire kell figyelni, amikor számlát kapunk és mit jelent az APEH által elvárt „kellő körültekintés”?

Kellő körültekintés a befogadott számlánál, avagy az adólevonási jog gyakorlata

Számlatömböt csak nyomtatványboltban vásárolhatunk, és a számlát, ami ezt igazolja, meg kell őrizni. A számláról szigorú nyilvántartást kell vezetni, és rá kell írni néhány adatot is:

- a nyomtatvány jele és számjele, a beszerzést igazoló számla száma
- a számlán feltüntetett teljesítés kelte, a tömbök sorszáma (tól-ig),
- a használatbavétel kelte, a kiselejtezés kelte).

A nyomdai úton előállított számla, nyugta (jegy, blokk, stb.) esetében szintén gondoskodni kell a szigorú dokumentálásról és a tőpéldánnyal hiánytalanul kell elszámolni.

Számítógéppel előállított számla esetében a programnak biztosítania kell a kihagyás és ismétlés nélküli sorszámozást, a számla példányainak egymás utáni nyomtatással történő előállítása esetén a programnak példánysorszámoznia kell, több példányos összeszerelt, előnyomás nélküli (leporelló) számla esetén pedig azt kell feltüntetnie, hogy a számla hány példányban készült.

Gépi számlázás esetén a számla kibocsátójának rendelkeznie kell a program működésére, felhasználására vonatkozó részletes leírással (felhasználói kézikönyvvel), és a programkészítő azon nyilatkozatával, miszerint a program megfelel az adójogszabályokban előírt kötelezettségeknek.

Mindezeket természetesen a számlát befogadó vevőnek nem áll módjában ellenőrizni.

Mégis mit tehetünk?

Kézzel írt számlánál ellenőrizhetjük például azt, hogy a számla sorszáma nyomdailag előnyomott-e (kirakós bélyegzővel sorszámozott számla nem alkalmas azonosításra), tollal, olvashatóan, és a törvényben előírt adatokkal töltötték-e ki, a javításokat szabályszerűen végezték-e, a számla hiteles-e.

A teljes cikket elolvashatja itt.