Az Alzheimer-kór első jele, ha nem ismerjük fel a szagokat
Az agyi betegségek, így az Alzheimer-kór első, korai jele lehet, ha valaki nehezen ismeri fel az egyébként ismerős szagokat - írja egy amerikai tanulmány.
A kutatók megállapították, hogy ennek a gyógyíthatatlan betegségnek az első kóros elváltozásai az agynak a szaglás szempontjából fontos területén jelennek meg. A kutatás során az orvosok 589, 54 és 90 év közötti személyt vizsgáltak meg. Tizenkét általánosan ismert illatot - közöttük a citrom, csokoládé, feketebors, banán, benzin és szappan szagát - kellett felismerniük. A kutatás kezdetekor - 1997-ben - a vizsgált személyek közül senki sem szenvedett agyi betegségben. Ezután 2002-ig évente vizsgálták mentális képességeiket, klinikai és neurológiai vizsgálatokat végeztek el rajtuk.
Ez alatt az öt év alatt a szaglástesztek alapján megállapítható volt, hogy azoknál, akik a szagok közül legalább négyet nem ismertek fel, 50 százalékkal nagyobb volt az agyi betegségek kockázata, mint azoknál a személyeknél, akik hibátlanul végezték el a szagtesztet. Az orvosok a tesztek eredményeit a vizsgált személyek életkora, neme, iskolázottsága, orvosi előzményei (szívroham, agyvérzés), illetve aszerint értékelték, hogy az illető dohányos volt-e vagy sem.
"A korral kapcsolatos neurobiológiai tényezők, illetve a szaglás problémái még tisztázatlanok" - jegyezte meg ugyanakkor Robert Wilson, a chicagói egyetem orvosi karának tanára, az Archives of General Psychiatry című folyóirat júliusi számában megjelent tanulmány fő szerzője.