G8: megkezdődtek a hivatalos tárgyalások

2 perc

2007.06.07. 08:59

Megkezdődtek a hivatalos tárgyalások a németországi Heiligendammban a legfejlettebb ipari államokat és Oroszországot tömörítő G8-csoport állam- és kormányfőinek csúcsértekezletén.

A házigazda - egyben a nyolcak soros elnöki tisztét betöltő - Angela Merkel német kancellár és vendégei, George Bush amerikai elnök, Nicolas Sarkozy francia államfő, Abe Sindzo japán kormányfő, Romano Prodi olasz miniszterelnök, Stephen Harper kanadai kormányfő és Tony Blair brit miniszterelnök, továbbá Oroszország államfője, Vlagyimir Putyin az előző esti munkavacsora után a hivatalos napirend szerint előbb a világgazdaság helyzetéről, majd a csúcs talán legégetőbb problémájának számító klímaváltozásról tárgyalnak.

Napirendre kerülnek külpolitikai kérdések is, így Irán, Afganisztán és Koszovó, valamint az Egyesült Államok és Oroszország rakétaviszálya. Ez utóbbiról értesülések szerint délután kétoldalú megbeszélést is tart az amerikai és az orosz elnök. A csúcstalálkozó kilencedik hivatalos résztvevője José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke.

A kedd esti munkavacsoráról kiszivárgott értesülések szerint az amerikai és az orosz elnök között valamelyest enyhült az elmúlt napokban kialakult feszültség. Ezt erősítette meg az orosz elnök egyik közeli munkatársa, aki szerint Putyin és Bush "oldott légkörű és kellemes beszélgetést" folytatott.

Értesülések szerint az Egyesült Államok továbbra is ellenzi, hogy a klímaváltozás káros hatásainak mérséklése érdekében konkrét és kötelező jellegű célkitűzéseket fogadjanak el, legyen szó akár az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásáról, akár a légkör melegedésének korlátozásáról, illetve ezzel kapcsolatban határértékek, s időbeli menetrend megállapításáról. A G8-csoport tagországai megosztottak, elsősorban Japán és Kanada az Egyesült Államok pártján van, míg a másik tábort Németország, Olaszország, Franciaország, Nagy-Britannia és Oroszország alkotja.

A délelőtti órákban az állam- és kormányfők a világkereskedelem liberalizálásáról, a nemzetközi pénzügyi-befektetési alapokról (Hedge-fonds), a beruházások helyzetéről, továbbá az innovációról, német elnökségi elképzelések szerint mindazokról a kérdésekről tárgyalnak, amelyek kedvező körülmények között elősegítenék a világgazdaság tartós növekedését, illetve a globalizáció "emberarcúvá" tételét.

Ez utóbbival azonban aligha értenek egyet a G8-csúcs, illetve általánosságban a globalizáció ellen tüntetők, akik egész éjszaka folytatták tiltakozásukat a csúcskonferencia ellen. Az előző napi - erőszakos cselekményekbe torkolló - megmozdulások után csütörtökre újabb tüntetéseket jelentettek be. A tiltakozók több csoportja szerdán csaknem harminc méterre megközelítette a csúcs helyszínét körülzáró, tizenkét kilométer hosszúságú beton-, illetve drótkerítést, s a rendőrség ezt követően avatkozott be. Nyolc rendőr megsebesült, s mintegy száz tüntetőt őrizetbe vettek, később azonban többségüket szabadon engedték.