A vajdasági magyar pártok Göncz Kinga segítségét kérik

1 perc

2007.05.27. 14:54

Telitalálatnak vélte Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) elnöke, hogy három vajdasági magyar párt Göncz Kinga magyar külügyminiszterhez fordult a szerbiai - országos kisebbségi önkormányzatokként működő - nemzeti tanácsokra vonatkozó törvény általuk vitatott tervezetével kapcsolatban.

 
A VMDP elnöke az MTI belgrádi irodájához vasárnap eljuttatott közleményében utalt arra, hogy Pásztor István, a legnagyobb délvidéki magyar párt, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) május elején megválasztott új elnöke, valamint Ágoston András és Páll Sándor, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének (VMDK) elnöke csütörtökön közös levelet intézett a magyar diplomácia vezetőjéhez. A vajdasági pártok ezen - hosszú ideje példa nélküli - fellépésére az adott alkalmat, hogy Petar Ladjevic, a szerb kormányfő kisebbségi megbízottja a minap közölte: elkészült a nemzeti tanácsokról szóló szerb törvény tervezete, amelyet az Európa Tanács (ET) véleményével együtt megküldött a nemzeti tanácsok vezetőinek. A nemzeti tanácsok koordinátora, Józsa László, a vajdasági magyar pártok múlt heti találkozóján viszont kijelentette, hogy ilyen ET-vélemény hozzá nem érkezett.

A vajdasági magyar pártvezetők gondnak nevezték, hogy a tervezet elveti a Horvátországban már alkalmazott, s az ottani szerb kisebbség esetében nagyon is jól bevált megoldást, a demokratikus közvetlen választásokat és az ehhez szükséges kisebbségi választói névjegyzék összeállítását. Ehelyett továbbra is az elektorok útján történő közvetett választásokat szorgalmazza, ami azonban a levél szerzői szerint nem felel meg a vajdasági magyarság alapérdekeinek. Az aláírók ezért kérték Göncz Kingát, kérje be a szükséges információkat arról, hogy létezik-e a Ladjevic által említett ET-vélemény. Amennyiben az ET vagy valamely szerve megadta volna a támogatást az elektoriális választási modellhez, akkor a vajdasági magyar pártvezetők szerint a magyar Külügyminisztériumnak a támogatás visszavonására, de legalább az újraértékelésére kellene törekednie.

Ágoston András közleményében arra hivatkozva minősítette telitalálatnak a közös levelet, hogy Ladjevic egy hét végi nyilatkozatában már nem beszélt ET-támogatásról, bár felsorolta a törvénytervezet mellett szóló érveit. A megbízott a szóban forgó lapnyilatkozatban egyébként a "kérdés nemzetköziesítésére tett teljesen példátlan kísérletnek" nevezte a magyar pártvezetők levelét, s többek között azt hangoztatta, hogy Szerbiában megvitathatóak a kisebbségi választások különböző módozatai és mindig fellelhető a (megfelelő) megoldás.