Hét szakmával kevesebb a román és bolgár munkavállalóknak

2 perc

2007.04.27. 12:18

A munkáltatói oldal azt javasolta az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) csütörtöki ülésén, hogy hét szakmát vegyenek le arról a 35 szakmás listáról, amellyel kiegészítenék a bolgár és román állampolgárok könnyített munkavállalására szolgáló 219 szakmából álló listát.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium a 35 szakmából álló listát az első negyedéves adatok alapján, illetve azokat a szakmákat figyelembe véve állította össze, amelyeknél a munkáltatók munkaerőhiányt jeleztek az Állami Foglalkoztatási Szolgálatnak.

Magyarország nem biztosított január 1-jétől teljesen szabad munkavállalást a két új európai uniós tagállam állampolgárainak, hanem ezt fokozatosan kívánja elérni. Elsőként 219 olyan szakmát határozott meg, amelyeknél a munkaerőpiaci helyzet vizsgálata nélkül automatikusan kiadják a bolgár és román állampolgároknak a munkavállalási engedélyt.

A csütörtöki vitában Csuport Antal, a munkáltatói oldal szóvivője indítványozta, hogy hét szakma ne szerepeljen ezen a kiegészítő listán. Ezek: a diplomás ápolónő, ápoló, az ügynök, a piaci, utcai, vásári árus, a cukrász, az egyéb erdőgazdálkodási foglalkozások, a kőfaragó, épületszobrász és a tehergépkocsi vezető. Ugyanakkor a listán maradna például a biológus, botanikus, zoológus, ökológus, az egyéb fémmegmunkálók, az egyéb vas- és fémipari foglalkozások, vasbetonszerelők, tetőfedők.

Csizmár Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára arra figyelmeztette a szociális partnereket, hogy az európai uniós szabályozás szerint a megadott jogokból nem lehet visszalépni. Amennyiben már január 1-jétől teljesen szabad munkavállalást biztosított volna Magyarország a két új tagállam állampolgárainak, akkor a szakképesítés nélküli területeken vagy egyes szakmákban, régiókban igen komoly munkaerőpiaci gondok is jelentkezhettek volna. Alacsonyabb szintre viszont nem lehet visszalépni, tehát ezeket a gondokat, a nagyobb munkanélküliséget a Munkaerőpiaci Alapból kellett volna finanszírozni. A szabadabb munkavállalást biztosító listát is csak fokozatosan lehet kiegészíteni, mert itt sincs lehetőség a visszalépésre.

A negyedéves adatok azt mutatják, hogy valóban kevés munkavállaló érkezett ebből a két országból, de megalapozottabb véleményt majd csak a féléves adatok alapján lehet megfogalmazni, amikor már a nyári szezonális foglalkoztatás is szerepel a felmérésekben. Arról, hogy a jövőben a szabadabb munkavállalást biztosító lista további kiegészítésével, a fokozatossággal bővítse-e Magyarország a két új tagállam állampolgárainak lehetőségeit, vagy fontolóra vegye a teljesen szabad munkavállalás lehetőségét, csak az egyéves adatok, elemzések alapján lehet majd dönteni - mutatott rá az államtitkár.