Hogyan teljesítenek otthon a vezető beosztásban dolgozó férfiak?
"Férfibeszéd: családról és munkáról" címmel kutatás indult, melynek célja az volt, hogy felmérje, a vezető állásban lévő magyar férfiak hogyan vélekednek a két nem esélyegyenlőségéről a munkahelyen és a családban, különös tekintettel az Európai Uniós elvárásokra.
URLguru |
A vállalati vezetők olyan körből kerültek ki, akiknek a munkahelye valamikor már elnyerte a Családbarát Munkahely díjat, tehát eleve jobb alaphelyzetből indultak. A meginterjúvolt férfivezetők alapvetően házasok, többgyerekesek és középkorúak voltak.
Nagy Beáta, a budapesti Corvinus Egyetem tanára a kutatást végző Fiona Alapítvány sajtótájékoztatóján elmondta: a megkérdezett férfiak zöme nem él igazán családbarát életet, hiszen szombat-vasárnap is gyakran dolgoznak, amit főleg azért sajnálnak, mert nem lehetnek eleget a gyerekkel. A párjukat már kevésbé sajnálják és az sem igen kap elegendő hangsúlyt, hogy a társadalom miért rója mindig a nőkre a családi élet megszervezésének, összehangolásának, harmonikusabbá tételének terhét, a munka és a gyereknevelés mellett. A fiatalabb férfiaknál már gyakoribb, hogy mindkét nem feladatának tartják a normális családi élet megteremtését, valamint annak összehangolását a két fél munkahelyi előmenetelével.
A papa-mama-gyerekek a családideál a megkérdezettek körében, holott a magyar családok nagy része csonka, vagy éppen több házasság és válás után áll össze újabb családdá. A felelős beosztásban dolgozó férfiak közül többen hangsúlyozták, hogy feleségük "sokat tűr és edzett", másképpen ők nem tudnának annyit dolgozni. A férfi vezetők túlterheltek és családellenes élettempó van rájuk kényszerítve.
Az összegyűjtött információk alapján a kutatás eredményeiből tanulmány készült, amely szakmai ajánlásokat is tartalmaz.
A felmérést végző Fiona Alapítvány 2005-ben jött lére, tagjai és támogatói a nők és férfiak társadalmi egyenlőségének szakemberei.