Taps fogadta Simonyiék sikeres startját

2 perc

2007.04.07. 18:25

Magyar idő szerint egy perccel este fél nyolc után elindult a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) Charles Simonyi, magyar származású amerikai üzletember. Az 58 éves űrturista 12 napig lesz az űrben, s ez alatt kétszázszor kerüli meg a Földet, és nyolcmillió kilométert tesz meg.

Charles Simonyi
© AP
A Kazahsztán területén lévő bajkonuri űrközpontból szombat este útnak indult a Szojuz TMA-10-es űrhajó, fedélzetén a magyar származású amerikai üzletemberrel Charles Simonyival, valamint a legénység két orosz tagjával Fjodor Jurcsihinnyal és Oleg Kotovval. A hordozórakéta tíz perccel az indulás után állt Föld körüli pályára, magassága ekkor kétszáz kilométer, sebessége pedig másodpercenként 7500 méter volt.

A Moszkvához közeli Koroljovban lévő irányító központban taps fogadta a pályára állást, s a forgatókönyv szerint a rakéta hétfőn este csatlakozik a Nemzetközi űrállomással. A pályára állás és az ISS-szel való találkozás közötti időben az űrhajósok ellenőrzik a fedélzeti berendezéseket és pályamódosítást hajtanak végre.

A 12 napig tartó űrrepülés során Simonyi egyrészt az űrhajósokat érő sugárzás mérésével foglalkozik majd, ám fő feladata saját programjának teljesítése lesz: fényképeket és videó felvételeket készít, s folyamatosan frissíti majd honlapját, amelyet a http://www.charlesinspace.com/ címen lehet elérni. Az ötödik űrturista nem hivatalos közlések szerint 21 millió dollárt fizetett az utazásért. „Simonyi valóban nem játszik igazán komoly szerepet az űrhajó irányításában, az ő feladata, hogy teljes mértékben élvezze az űrutazást, amiért nem kevés pénzt fizetett” – mondta a koroljovi irányító központban összegyűlt újságíróknak Vlagyimir Szolovjov, az ISS orosz projektjének vezetője.

A fél évig tartó felkészülés utolsó napjaiban Simonyiék teljes karanténban voltak, s az elszigeteltség az űrturista szerint két okból is hasznos volt: nem kaptak el semmilyen fertőző betegséget, és senki sem zavarta őket abban, hogy teljes egészében az előttük álló feladatokra koncentráljanak. Bár a start előtti hetekben – a sérülésveszély miatt – az úszás kivételével elmaradt a futás és a többi fizikai sport, az utolsó napok sem teltek unalmasan. A túlterhelésre és a súlytalanságra való felkészülés részeként az űrhajósok naponta ültek be a centrifugaülésekbe, s éjszakánként – hogy agyuk szokja a mérsékelt vérellátást – egyre nagyobb szögben felhajtott lábbal kellett aludniuk.

Németh András, Koroljov irányító központ