Hogyan védekezzünk a kullancs ellen?

2 perc

2007.03.20. 18:00

Nem kell azért kerülni a természetet, mert benne olyan élősködők jelenthetnek veszélyt emberre és házi kedvenceire, mint a kullancs. Inkább meg kell tanulni, miként lehet védekezni ellenük - mondta Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség Közhasznú Egyesület elnöke.

A tavalyi statisztikai adatok feldolgozására csak áprilisban kerül sor. Az állami járványügyi adatok szerint 2005-ben a kullancs terjesztette agyvelő- és agyhártyagyulladásban megbetegedett emberek 77,4 százaléka négy megyében fertőződött meg: Nógrád, Somogy, Vas és Zala megyében szenvedték el a fertőző kullancscsípést - közölte Kapiller Zoltán. 
 

Szüntessük meg a bozótot 
© sxc.hu
A Lyme-kórban megbetegedett emberek 39,4 százaléka Pest, Nógrád és Zala megyében fertőződött meg. Ez azt jelenti, hogy az említett területeken fokozott a kullancsveszély, de nem jelenti azt, hogy más megyékben ne kellene védekezni. 

A kullancsok csípése nem okoz fájdalmat, a korokozókat a csípést és a rögzülést követően "köpik az áldozatukba". Magyarországon a kullancsok által terjesztett emberi betegségek között a leggyakoribb a Lyme-kór és a kullancs-encephalitis, vagyis a kullancsok által terjesztett agyvelő- és agyhártyagyulladás.
 
A betegségekről Gasparics Roland, az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum orvosa számolt be. Az encephalitist okozó vírus kullancscsípéssel, vagy az elhullott állat levegőbe kerülő maradékának szembe jutásával, esetleg belélegzésével juthat a szervezetbe. Ezért is tanácsos a vidéki házak takarításakor szemvédőt, és szájmaszkot viselni. A vírus okozta betegség influenzaszerű tünetekkel párosul, lázzal, fejfájással, rossz közérzettel. Súlyos esetekben az idegsejtek károsodása következtében felső végtagi bénulások is kialakulhatnak, sőt évente 1-2 esetben légzőközpont bénulása miatt halálos kimenetel is előfordul. A betegség védőoltással megelőzhető.
 
A Lyme-kór 1975 óta ismert megbetegedés. Legjellegzetesebb klinikai tünete a bőrpír, amely általában a csípés helyén jelentkezik. Kísérheti enyhe helyi fájdalom, égő, viszkető érzés, de felléphet láz, fej- és izomfájdalom is. A betegség antibiotikummal általában gyógyítható. Előfordulását évente több tízezerre becsülik.
 
A házi kedvencek sincsenek biztonságban. A kutyák kullancs által okozott betegségéről Lukács Zoltán, állatorvos számolt be. Kifejtette: a kutya kórokozója egy egysejtű élősködő, amely a vörösvérsejteket támadja meg. A fertőző kullancscsípés után az eb bágyadt, lázas lesz, nyálkahártyája sárgás árnyalatúvá válik, veseműködése fokozatosan leáll. A kutyákat erre a célra alkalmas oldattal, vagy nyakörvvel lehet megvédeni a csípéstől.
 
Kapiller Zoltán szerint a védekezés két részre osztható, az egyedvédelemre és a területvédelemre. Már az egy éves gyermekek is beolthatók a kullancs terjesztette agyvelő- és agyhártyagyulladás ellen. A csecsemőknek és kismamáknak a kullancsriasztó spray adhat védelmet. Az élősködő eltávolítására ember és állat számára is legalkalmasabb eszköz a kullancs-eltávolító kanál, amelyet a patikákban lehet beszerezni. A területvédelem a parkok, kertek gondozását jelenti. Célszerű megszüntetni minden csalitos, bozótos területet, ahol a kullancsok búvóhelyet találhatnak.