Franchise kisokos IV.

2 perc

2007.03.08. 13:10

Milyen különbségek lehetnek egy franchise hálózat belépési díjai, szerződései között? Megszabhatja a hálózat tulajdonosa a beszállítók körét? dr. Mandel Katalin, a Dakexpo Kft. tanácsadója a franchise -átvevők leggyakoribb kérdéseire válaszolt.

Előfordulhatnak-e egymástól különböző szerződések ugyanazon a franchise hálózaton belül?

Általában az a vonzó egy franchise hálózatban, ha a szerződések azonosak. Ez főleg a rendszergazda számára fontos, aki így könnyebben tudja kezelni azokat. Ugyanakkor az átvevő számára is fontos, hiszen így egy „fair” ügykezelést tapasztal.  Ám nem mindig megvalósítható az azonos szerződések kivitelezése, hiszen egy franchise-hálózat kiépítése, felépülése általában hosszabb időt vesz igénybe, és bizonyos pontok vagy elemek, amik kezdetben még benne voltak a szerződésben, később már elavulnak vagy érvényüket vesztik. Ezért találkozhatunk eltérő szerződésekkel egy franchise-hálózaton belül, és ez önmagában még nem okoz jogi problémát.

Tapasztalhatunk-e eltéréseket a belépési díjak tekintetében?

Ha a fizetendő díjak és úgy általában a fizetés szemszögéből nézzük a kérdést, akkor elmondhatjuk, hogy gyakran vannak különbségek a belépési díjat illetően, hiszen a franchise hálózatok belépési díja mindig függ a körülményektől. Nyilvánvalóan nem lehet ugyanannyi a belépési díja egy olyan hálózatnak, amelynek 100 egysége van, min ha ugyanannak a hálózatnak 2-300 üzlete van. Hiszen ez utóbbi esetben a hálózat sokkal erősebb, és maga a belépés is nagyobb előnnyel jár. Így tehát a belépési díj is magasabb. A belépési díj megállapításakor minden a kalkulációtól függ. Eltérő belépési díjak jelenhetnek meg például a forgalom függvényében. Összefoglalva tehát elmondhatjuk, hogy az egyes hálózatokba való belépés díja függhet:

- a belépési terület nagyságától,
- a felvevőpiac összetételétől,
- a várható forgalomtól, (egészen más egy frekventált budapesti kerület forgalma és egy kisebb vidéki városkáé),
- a hálózat nagyságától, már meglévő egységeinek számától.

Megszabhatja-e a Rendszergazda az Átvevő számára, hogy milyen beszállítót válasszon?

Ebben az esetben a beszállítói kizárólagosságról beszélhetünk. A Rendszergazda megszabhatja az Átvevő számára, hogy kizárólag milyen beszállítókkal dolgozzon, amennyiben meg is tudja indokolni a döntést. Az átadónak meg kell tudnia magyarázni, hogy miért szolgálja a hálózat érdekeit annak az adott beszállítónak a kizárólagos alkalmazása. Például, mert a hálózat elsőbbséget élvez a beszállítónál, a beszállító garanciát vállal az általa szállított termékekre, vagy éppen alacsonyabb árakkal dolgozik. Levetíthetjük ezt egy étterem esetére is: előnyt jelenthet, ha vissza lehet követni például a szállított hús eredetét.

Fontos pontot jelent-e a területi kizárólagosság?

Valószínűleg nem egyformán fontos minden hálózat számára. Ám nagy általánosságban elmondható, hogy igenis fontos dolog. Ha nincs területi kizárólagosságunk az adott üzletre, akkor előfordulhat, hogy megjelenik egy másik átvevő ugyanazzal a koncepcióval ugyanabban az utcában vagy kerületben, ahol mi vagyunk. Ezért tanácsos az Átvevő érdekeinek védelmében megállapodni arról, hogy nem engedünk egy másik átvevőt ésszerű távolságon belül azonos koncepciójú egységet nyitni. A fő nehézséget az jeleni, hogy mekkora is legyen az ésszerű távolság?  Ki gondolta volna harminc évvel ezelőtt, hogy a konyhájáról is híres Franciaországban több, mint 750 McDonald’s éttermet nyitnak majd? Vajon mekkora kizárólagossági területet állapítottak volna meg?

http://dakexpo.com