Wilfried Martens szolidáris a kordonbontókkal

2 perc

2007.02.09. 11:09

Az Európai Néppárt elnöke - aki maga is felszólalt a Fidesz október 23-iki nagygyűlésén - pártja támogatásáról biztosította a Fidesz-képviselők kordonbontását, és reményét fejezte ki, hogy a magyar kormány megtalálja "az alapvető polgári szabadságjogokat biztosító megoldást a jelenlegi helyzetre."

Wilfried Martens
Mint nyilatkozatában Martens kifejti, "az Európai Néppárt Bürója 2007. február 8-9-én Brüsszelben tanácskozott, és az itt kialakult egyhangú vélemény alapján, ezúton fejezem ki szolidaritásomat a Fidesz országgyűlési és európai parlamenti képviselőinek február 2-i akciójával kapcsolatban. A Fidesz politikusainak tette, a Kossuth téren emelt kordon lebontása, felelős reakció a szabadság védelmében, a magyar kormány hónapokon át tartó tétlenségével és egy, a polgári szabadságjogokat korlátozó tűrhetetlen helyzettel szemben. Felhívom a magyar kormányt, hogy tegyen lépéseket, és kezdeményezze a rendőrségi kordon elbontását. Sem bármiféle vélt vagy valós terrorista fenyegetés, sem kellemetlen politikai nézetek nem indokolják a szólásszabadság korlátozását egy demokráciában. Számos példa létezik olyan civilizált megoldásokra, ahol igenis lehetőség van a biztonság garantálására az alapvető polgári jogok korlátozása nélkül.

Jómagam ott voltam Budapesten múlt év október 23-án, ahol egy '56-os megemlékező gyűlésen mondtam beszédet. Ugyanezen a napon lépett fel a magyar rendőrség túlzó és önkényes erőszakkal békés megemlékezők ellen. Azóta különös figyelemmel kísérem a magyarországi fejleményeket. A szólás- és a gyülekezési szabadság minden demokráciának alapvető része, és ezeket a budapesti Kossuth téren október 23. óta korlátozzák. A demokráciáknak minden esetben biztosítania kell a polgárok számára a szabad véleménynyilvánításhoz való jogot, és ez akkor is így van, ha ez a vélemény esetlegesen épp kritikus a hivatalban lévő kormánnyal szemben: semmi módon sem szabad a vélemény kinyilvánításának szabadságát korlátozni.

A fent említett budapesti teret Kossuth Lajosról, erről a kiváló XIX. századi demokratáról és szabadsághősről nevezték el. Szégyen, hogy pont ez a tér van immár több mint 100 napja elzárva egy jogszerűtlenül felállított rendőrségi kordonnal. Ez a kordon valójában a szólás- és gyülekezési szabadsághoz való jogot zárja el. Mindez nem csak magyar ügy, hanem európai ügy. Európa csak akkor léphet fel a szabadság védelmében a világon, ha a szabadságot minden tagállamában maradéktalanul biztosítják. Magyarország elfogadta a Koppenhágai Kritériumokat 2004-es EU csatlakozásakor. A polgári szabadságjogok biztosítása részét képezi ezen kritériumoknak, és a magyar Parlament előtti szólásszabadság jogának korlátozásával ma Magyarország ezeket nem teljesíti maradéktalanul. Remélem, hogy Magyarország - amelyet eddig szilárd, demokratikus intézményekkel rendelkező államként ismertünk -, megtalálja az alapvető polgári szabadságjogokat biztosító megoldást a jelenlegi helyzetre" - áll Martens nyilatkozatában.