Tom Cruise: sztár és üzletember

4 perc

2006.11.25. 09:02

Álomesküvővel igyekezett javítani megtépázott imázsán az amerikai mozisztár, Tom Cruise, akitől - miután a Paramount stúdió búcsút mondott neki - most a patinás United Artists megújítását várják.

HVG
Fölbolydult a Rómához közeli tóparti városka, Bracciano csöndes élete: az utcákat ellepték a tévétársaságok közvetítőkocsijai, amelyek a legapróbb értesülést is igyekeztek világgá röpíteni az amerikai filmsztár, Tom Cruise múlt szombati frigyéről. A helyi Odescalchi-kastélyban tartott ceremónia szépen fialt a tulajdonosnak: állítólag kétmillió eurót kapott bérleti díjként. De nem járt rosszul Bracciano sem, hiszen az odasereglett újságírók minden pénzt megadtak az amúgy jól őrzött esküvő helyszínéhez legközelebbi "leskelődőposztokért", meg persze arattak az éttermek és szállodák is.

A legtöbbet mégis maga a 44 éves Cruise igyekszik majd profitálni a hetedhét országra szóló eseményből, hiszen sokáig makulátlanra maszkírozott arculatán az utóbbi időben több csúnya folt is esett. A filmsztárról mindig is tudott volt, hogy a vitatott hírű szcientológiai egyház - hollywoodi társa, John Travolta mellett - legismertebb propagátora, akit a hírek szerint első felesége, Mimi Rogers ismertetett meg a sci-fi szerzőből lett vallásalapító L. Ron Hubbard tanaival. Tavaly állítólag már Steven Spielberg is rossz néven vette, hogy a Cruise főszereplésével készült Világok harca című filmje promóciós körútján a színész többet beszélt a szcientológiáról, mint az alkotásról.

HVG
Visszatetszést keltett azzal is, hogy ugyancsak tavaly a legnézettebb amerikai reggeli tévéműsorban Cruise kifakadt a Hubbard-követők által áltudománynak tartott pszichiátria ellen. A háromszor is Oscar-díjra jelölt - de azt mindeddig el nem nyert - Cruise ezzel kapcsolatos nézeteit nemcsak a szcientológusoktól veszi, hanem az 1920-ban Budapesten született Thomas Szasztól is, a New York állambeli Syracuse-i Egyetem professzorától, akit az amerikai antipszichiátria atyjának tartanak (egyik legismertebb könyve, Az elmebetegség mítosza 2002-ben jelent meg magyarul). Brooke Shields színésznőt pedig azért gorombította le nyilvánosan, mert szülés utáni depressziója gyógyítására pszichológushoz fordult, illetve gyógyszereket szedett. Igaz, idén augusztusban nyilvánosan bocsánatot kért Shieldstől, akit az esküvőjére is meghívott.

Gúnyos támadások érték a filmsztárt amatt is, hogy tavaly májusban a legismertebb és leggazdagabb amerikai talkshow-háziasszony, Oprah Winfrey vendégeként, a stúdióban és a képernyő előtt ülők megrökönyödésére, egy kanapén ugrálva nyilvánította ki szerelmét a 27 éves Katie Holmes színésznő iránt, akit most feleségül vett. Az esetet alaposan kifigurázta az amúgy sem politikai korrektségéről ismert South Park animációsfilm-sorozat egyik epizódja, amely fölelevenítette a Cruise-t övező homoszexuális pletykákat is, márpedig ezek emlegetéséért a sztár perelni szokott. A fiatalkorában még katolikus szerzetesnek készült Cruise - aki 2001-ben, csaknem tízévi házasság után vált el Nicole Kidmantől - Holmest is a szcientológia felé irányította: a színésznőnek idén áprilisban a tanítások szerinti csöndes szüléssel kellett világra hoznia lányukat.

Összedobott dollárok (Oldaltörés)


Egyebek mellett éppen ellentmondásos viselkedésére hivatkozva nem újította meg idén augusztusban a Cruise-zal és producertársával, Paula Wagnerrel 14 éven át élt szerződését a Paramount filmstúdió. Sumner Redstone, a Paramountot birtokló Viacom médiabirodalom 83 éves elnöke szerint a filmsztár arculatán esett foltok - egy idén nyári közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak 51 százalékának volt kedvezőtlen véleménye a korábbi közönségkedvenc Cruise-ról - miatt a Mission: Impossible harmadik része a lehetségesnél 100-150 millió dollárral kevesebb bevételt hozott. Ennél valószínűleg többet nyomott a latban, hogy a világ mozipénztárainál így is csaknem 400 millió dollárnyi jegyárbevételt fialt filmből becslések szerint 80 millió volt Cruise részesedése, ami elgondolkodtatta Redstone-t. A Paramount így a korábbi évi 10 millió dollár helyett csak 2,5 milliót ajánlott Cruise és Wagner közös produkciós cégének működési költségekre és filmtervek készítésére - ugyanennyit kap Brad Pitt vagy Tom Hanks vállalkozása is -, amit azok nem fogadtak el.

Tom Cruise és Katie Holmes esküvőjükön
© AP
Elegendő ajánlólevélnek bizonyult viszont másoknak, hogy a sztár filmjei összesen 2,5 milliárd dollárt hoztak a Paramountnak. Először a Washington Redskins amerikaifutball-csapat tulajdonosa vezette befektetői csoport dobott össze 3 millió dollárt a Cruise-Wagner kettős producercégének működésére, majd az MGM stúdió jelentette be, hogy a duóra bízza az United Artists (UA) márkanév fölélesztését. Ez utóbbi évi négy, egyenként 40-50 millió dolláros - hollywoodi méretekkel erős közepes - költségvetésű filmre ad lehetőséget az UA-nak, amelyben a hírek szerint mintegy 30 százalékos részesedést kapott Cruise és Wagner.

A Forbes című amerikai gazdasági magazin idei összesítésében megpróbáltatásai ellenére a világ legbefolyásosabb hírességének választott Cruise-nak - aki szabadon szerepelhet más stúdiók filmjeiben - és társának nem lesz egyszerű dolga. Az 1919-ben a korabeli Hollywood négy meghatározó egyénisége, Charlie Chaplin, az idősebb Douglas Fairbanks, David Wark Griffith és Mary Pickford alapította stúdió az ötvenes-hetvenes években élte virágkorát - Woody Allen, Robert Altman, Milos Forman vagy Brian De Palma útját egyengetve, a James Bond-filmeket elindítva -, ám 1980-ban belerokkant a Michael Cimino által készített A mennyország kapuja hatalmas pénzügyi bukásába. Az UA azóta több tulajdonosváltáson ment át, és az utóbbi időben kis költségvetésű művészfilmek finanszírozásával próbálkozott.

NAGY GÁBOR