Londoni elemzők szerint reális a magyar költségvetés

1 perc

2006.12.18. 14:45

Reálisnak nevezik a jövő évi magyar költségvetést és a hiánycsökkentési programot vezető londoni befektetési és gazdaságelemző házak hétfőn kiadott előrejelzései, egyes vélemények szerint ugyanakkor ha tovább apad a koalíció népszerűsége, Gyurcsány Ferenc riválissal találhatja magát szembe az MSZP vezetői posztjáért folyó kampányban.

Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza hétfőn kiadott 2007-es világgazdasági előrejelzésében azt írta: a magyar költségvetési politika rövid távú hitelessége javult "a nagy vonalakban reális" jövő évi költségvetés tervezetének beterjesztésével.
 
Az EIU ugyanakkor a 2006-ra várt 3,9 százalékos reálnövekedés után még jövőre is 2,6 százalékos GDP-bővülést vár, arra számítva, hogy a költségvetési reform nem lesz olyan mélységű, ahogy a kormány jelezte, a szerkezeti reformok bevezetésének politikai nehézségei és adminisztratív késedelmei miatt.
 
A ház szerint valószínű, hogy jövőre mind nagyobb ellenállást vált ki az MSZP-n belül a költségvetési reformcsomag, és megvan annak a kockázata, hogy ha a kormány népszerűsége tovább esik, a miniszterelnök kihívóval találhatja magát szembe az MSZP jövő év eleji kongresszusán.
 
Ezzel nem minden nagy londoni ház ért egyet. A Goldman Sachs befektetési csoport Magyarország-elemzésében azt írja: nagyon csekély az esélye annak, hogy az MSZP 2007-ben megpróbálná eltávolítani Gyurcsányt a miniszterelnöki posztról, és "amennyire ma megítélhető", 2008-ban is 50 százaléknál kisebb erre az esély.
 
Az EIU is úgy véli azonban, hogy vezetőcsere esetén sem lenne valószínű a költségvetési konszolidációs intézkedések leállítása.

A JP Morgan befektetési csoport londoni irodájának 2007-es előrejelzése az EIU-nál még derűlátóbb a magyar költségvetési pályával kapcsolatban. A ház "jelentősnek" nevezi a 2007-re várható hiánycsökkentést, és szerinte az utóbbi évek "nagyarányú költségvetési elcsúszásai után" a jövő évre megadott deficitcél "nagy vonalakban reális".

A ház 2006-ra 4,0, 2007-re 2,5, 2008-ra 3,0 százalékos magyarországi GDP-növekedéssel számol. A gyengülő importigény révén az előrejelzés szerint jövőre 5,7 százalékra, 2008-ban 4,7 százalékra csökkenhet a GDP-arányos folyómérleg-hiány a ház által 2006-ra várt 7,1 százalékról, a nettó külső finanszírozási igény pedig az EU-pénzek növekvő beáramlását figyelembe véve jövőre még alacsonyabb, a GDP-érték mintegy 4,5 százaléka lehet.