Mitől lesz vállalkozóbarát a magyar üzleti környezet?

2 perc

2006.12.04. 10:55

A gazdasági tárca által indított "üzletre hangolva" program, a minisztérium honlapján mintegy 4.000 érdeklődőt vonzott, a kezdeményezésre összesen 369 javaslat érkezett. A

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) összeállításaszerint 18 szervezet, 13 vállalkozás és 12 magánszemély, összesen 369 javaslatot fogalmazott meg az üzleti környezet fejlesztésére.

A javaslatok fele az adó- és cégadminisztráció egyszerűsítésére vonatkozik, ezen belül körülbelül 40 százalék az adó- és járulékrendszer előírásainak egyszerűsítését sürgeti. A javaslatok feldolgozása folyamatban van, de néhány súlyponti kérdés már most is kiemelhető. A hosszabb távon kiszámítható adórendszer, az adóbevallási és befizetési kötelezettségek számának drasztikus
csökkentése alapvető igény. Több vállalkozói szervezet is úgy véli, az adó és járulékrendszer kedvezményrendszerének felülvizsgálata, az adóalap szélesítése megnyithatná az utat az adófajták számának és mértékének csökkentéséhez is.
   
Számos javaslat érkezett a hivatali ügyintézés korszerűsítésére, színvonalának emelésére, a párhuzamosságok megszüntetésére vonatkozóan. A kiszámítható jogszabályi környezet mellett elsősorban a bírósági eljárások gyorsítását, a döntések hatékony érvényesítését várják a vállalkozók. A csődtörvénnyel a júliusi módosítás után is elégedetlenek, mivel úgy ítélik meg, hogy a tisztességtelen vállalkozások ellen nem nyújt kellő védelmet. Másfelől az egyéni
vállalkozások kiszolgáltatottságát sem csökkenti. Több vállalkozói szervezet szorgalmazza a választott bíróságok alkalmazásának bővülését.
   
A pénzügyi működési feltételek javítása érdekében három fő beavatkozási területen érkeztek konkrét javaslatok. Az állam, valamint a közreműködő szervezetek fizetési fegyelmét a kifizetések gyorsításával, felelősségrendszer, szankciók továbbfejlesztésével, bevezetésével javasolják javítani. Megoldásként javasolják továbbá a faktoring rendszer továbbfejlesztését, elterjesztését is. A vállalkozásokra vonatkozó pályázati adminisztrációs és egyéb előírások könnyítését a biztosítéki rendszer újradefiniálásával, a köztartozás-mentesség igazolásának egyszerűsítésével, a kifizetések gyorsításával tanácsolják megoldani.

A legtöbb javaslatot, 71-et az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége küldte, de húsznál több javaslatot tett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szervezete, az Informatikai Vállalkozások Szövetsége és a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete is.
    
A GKM a javaslatok első összegzését, elemzését követően az érintett állami szervekkel együttműködve és a szakmai szervezetekkel egyeztetve állítja össze az üzleti környezet fejlesztését szolgáló akciótervet. A fejlesztési elképzelések projekt javaslatok formájában beépülnek az e-közigazgatás és az Államreform Operatív Programokba.
   
A program koncepciójának kidolgozása után Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter október 17-én, a Versenyképességi Tanács ülésén hirdette meg nyilvánosan a kezdeményezést, egyidejűleg a minisztérium honlapján keresztül is megszólította a vállalkozásokat annak érdekében, hogy az üzleti környezet fejlesztését célzó javaslataikkal segítsék a minisztérium munkáját. Egyed Géza gazdaságfejlesztési szakállamtitkár és Cservenyák Ildikó az Üzleti Környezet Fejlesztése Főosztály vezetője hasonló céllal személyesen is felkeresték több vállalkozói szervezet képviselőit. Az üzleti környezet fejlesztését szolgáló javaslatokat a minisztérium portálja november 20-ig fogadta.