A körülmetélés hatékony fegyver lehet az AIDS ellen?

1 perc

2006.11.30. 06:45

Az AIDS kétségbeejtő terjedése arra ösztönözte a szakembereket Afrikában, hogy egyszerű módszerbe vessék bizalmukat.

A láthatatlan gyilkos
© PC World
A körülmetélés iránt egyre nagyobb az érdeklődés Afrikában, aminek alapja egy Johannesburg melleti településen, Orange Farmon végzett kutatás. Ezzel kimutatták: a fitymájuktól megszabadított férfiaknál 60 százalékkal kisebb az esélye a HIV-fertőzésnek.

Az eredmény annyira meggyőző volt, hogy a kutatást a tervezettnél korábban leállították, és minden résztvevőnek ingyen felajánlották a műtétet, hiszen ezen az életük múlhatott. Azóta Kenyában és Ugandában folytatnak ilyen irányú kutatást.

Az orvosok azzal magyarázzák a módszer hatékonyságát, hogy az előbőr belsején lévő sejtek különösen fogékonyak a HIV-vírusra, tehát ha a férfi fitymáját eltávolítják, jelentősen csökken a fertőzhetőség mértéke.

Az UNAIDS, az ENSZ AIDS-ellenes szervezete azon az állásponton van, hogy meg kell várni a másik két kutatás eredményét, és ha ezek biztatóak, akkor lehet megkezdeni a körülmetélés népszerűsítését az afrikai férfiak körében.

Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint a körülmetélés csaknem 6 millió új fertőzésnek vehetné elejét, és 3 millió ember életét menthetné meg Közép- és Dél-Afrikában az elkövetkező 20 évben, ezzel az egyik leghatékonyabb fegyver lenne az AIDS elleni küzdelemben.

Jelenleg ez a leghatékonyabb ellenszer
© sxc.hu
Sokan attól tartanak, hogy ha elterjed a körülmetélés, más módszerek, elővigyázatossági intézkedések háttérbe szorulnak, így például hiába reklámozzák az óvszerhasználatot, vagy intik arra a lakosságot, hogy a szexuális partnerek váltogatása veszélyes. Aggodalmat kelt a körülmetélés tervezett népszerűsítése is, mivel Afrika egyes népei ősidők óta alkalmazzák, mint a felnőtté avatás fő eszközét, más népek azonban elutasítják. Sok helyen egyelőre kérdés, hogy várjanak-e az újabb kutatási eredményekre, vagy mihamarabb kezdjék el a műtétek végrehajtását.