Kilenc ballépés, amiért kirúghatnak állásodból

3 perc

2006.11.20. 05:12

Miután hosszú heteket, esetleg hónapokat töltöttél azzal, hogy megtaláld a lehető legtökéletesebb állást, bizonyára nem vágysz arra, hogy újra a munkanélküliek táborát gyarapítsd. Sokszor azonban elég néhány elbaltázott lépés, és még a próbaidő lejárta előtt elbúcsúzhatsz munkahelyedtől. Melyek azok a csapdák, buktatók, amelyeket érdemes elkerülnöd, hogy pozíciód ne kerüljön veszélybe? Tippek.

A csevegést hagyd
munkaidő utánra!
© sxc.hu
Ódzkodsz attól, hogy megtudd, mit vár tőled főnököd?

Feletteseddel már első nap tisztázd, hogy pontosan mivel jár a munkaköröd, milyen feladatokat kell teljesítened, és mekkora felelősség nyomja válladat. Nem árt, ha tisztában vagy a cég működésével, és a vállalati elvárásokkal, amelyeknek meg kell felelned.

„Ez nem tartozik a munkakörömbe!”

Mindenkinek szüksége van arra, hogy meghúzza  a határokat — eddig és ne tovább — a munkában is, ám azzal, ha csak a legszükségesebb teendőidet végzed el, azt üzened főnöködnek, hogy csak a rendszeres, havi fizetés vonz, a munkádban rejlő kihívások hidegen hagynak. Ha magatartásodon nem változtatsz, előbb vagy utóbb mást keres a helyedre, aki nagyobb erőbedobással, lelkesebben végzi munkáját.

A vállalat pénzén furikázol?

Ha már úgyis kaptál egy vállalati autót, az összes kínálkozó alkalmat megragadod, hogy ügyeidet azzal bonyolítsd le, miközben kiadásaidat — melyet a cég fizet — nagyvonalúan megtoldod egy tekintélyesebb összeggel? A vállalati források gátlástalan megcsapolása villámgyors elbocsátással járhat, így gondosan ügyelj arra, hogy mire költesz, és mennyit!

Munkaidőben éled magánéletedet?

Azt gondolod, hogy főnököd nem veszi észre, netán figyelmen kívül hagyja, hogy munkaidőben családtagjaiddal, barátaiddal csevegsz, levelezel ahelyett, hogy dolgoznál? A legtöbb vállalatnál nyomon követik, hogy az alkalmazottak hogyan és mire használják a világháló szolgáltatásait: kinek küldenek e-mailt — a céges címről — vagy milyen honlapokat nyitnak meg. Ügyelj arra, hogy csak olyan oldalakat böngéssz munkahelyi gépeden, amelyek feladataid teljesítéséhez nyújtanak segítséget, és használatuk mindenki számára megengedett, személyes jellegű hívásaidat pedig csökkentsd a minimumra.

Fűnek-fának a munkádról panaszkodsz?

Hogyha fizetésed nem áll arányban az elvégzett munka mennyiségével, esetleg olyan feladatokat teljesítesz,  amelyek számodra alantasak, netán főnököd egy idióta, nos, akkor fokozottan ügyelj arra, hogy munkatársaidnak hogyan — milyen stílusban és miről — panaszkodsz! Amennyiben elégedetlenséged főnököd fülébe jut, jó esetben „csak” hosszú időre elvágod magad nála, ellenkező esetben azonban állásodat is veszélybe sodorhatod.

Egyéni sikerekre vágysz? (Oldaltörés)


A rosszindulatú szóbeszéd megkeserít-
heti mindennapjaidat!
Mit neked a csapatmunka, egyéni sikerekre vágysz?

Senki sem szeret egy arrogáns, törtető karrieristával dolgozni, aki figyelmen kívül hagyva a csapatmunkát, bárkin átgázol annak érdekében, hogy egyedül arathassa le a babérokat. Nem szégyen, ha olykor-olykor kollégáid segítségét kéred, ahogy az sem, ha tanácsokkal látod el őket, amikor nem boldogulnak, esetleg elakadnak munkájukkal. A segítőkész, udvarias alkalmazottak gyorsabban lépnek előre a ranglétrán, miközben felettesük elismerése mellett kollégáik megbecsülését is kivívják.

Következetesen megrövidíted munkanapjaidat?

Hogyha rendszeresen késve esel be az irodába, és még a munkaidő vége előtt killibensz az ajtón, főnököd arra a következtetésre juthat, hogy nem érdekel a munkád, sem a szakmai előmeneteled. Ne csodálkozz, ha mindezeket figyelembe véve felettesed nem bíz rád felelősségteljes feladatokat, és nem tekint egyenrangú partnernek.

Letelt a munkaidőd, és még nem végeztél aznapi teendőiddel? Inkább maradj bent az irodában egy félórával tovább, és fejezd be, amit elkezdtél! Így bebizonyíthatod  főnöködnek, hogy a sikerért áldozatokra is képes vagy, és megkímélheted magadat attól, hogy másnap reggel az el nem végzett munkával kelljen nyűglődnöd.

Soha nem tartod be a határidőt?

Amikor sokáig halogatsz egy feladatot, nemcsak saját dolgodat nehezíted meg,  munkatársaiddal is kiszúrsz. Előfordulhat, hogy főnököd addig nem tud továbblépni, amíg a rád eső munkát el nem végezted, és azok a kollégáid sem tudják ellátni feladataikat, akik arra várnak, hogy zöld utat kapjanak tőled vagy a főnöktől. Tiszteld meg munkatársaidat azzal, hogy betartod a határidőket, így munkakapcsolatotok zökkenőmentesen működik majd!

Szívesen trécselsz másokról, a hátuk mögött?

Ha nincs módod arra, hogy kimaradj az irodai pletykálkodásból, legalább ügyelj rá, hogy ne terjessz valótlanságokat széltében-hosszában! Gondolj arra, hogy neked sem esne jól, ha saját magadról hallanál valami visszataszító, fájdalmas, igaztalan dolgot. Temetsd el magadban a pletykát, és koncentrálj arra, hogy munkatársaiddal jó kapcsolatot építs ki, amelyben az őszinteség és egymás kölcsönös tisztelete dominál.