A különszám átfogóan és részleteiben is elemzi a magyar felsőoktatásban megszerezhető diplomák piaci helyzetét, az egyes szakokon végző diplomások mai és jövőbeni elhelyezkedési lehetőségeit, valamint a munkáltatói igényeket és az elérhető kereseteket. Ezen kívül bemutatja és vizsgálja a magyar felsőoktatási rendszert, teljes körű tájékoztatást nyújtva a főiskolai alapszakok és mesterszakok követelményrendszeréről.
A kiadvány elkészítésében fontos szerepet játszott, hogy a HVG olvasótáborának nagy százaléka, közel 80 ezer ember maga is valamely felsőoktatási intézmény hallgatója. A különszámnak köszönhetően ezek az olvasók objektív képet kaphatnak az oktatás színvonaláról és minőségéről - mondta Szauer Péter, a HVG Kiadói Zrt. vezérigazgatója, a kiadvány sajtótájékoztatóján.
A HVG a harmadik újság Magyarországon, amely felvételi rangsorokat közöl -tette hozzá Szauer Péter, hangsúlyozva, hogy mindez az OFIK-kal zajló együttműködés eredménye. A Felvi-rangsor alapelve a nyilvánosság, hogy minél átláthatóbb legyen az összeállítás módszertana, tartalma, háttere - mondta Dr. Fábri György, a kutatás vezetője.
Egy ilyen rangsor nem arra való, hogy megmondja, a diák melyik felsőoktatási intézményt válassza, arra azonban alkalmas, hogy ha valakinek van valamilyen orientációja, megtudja, hogy azon a szakterületen, abban az intézményi körben mire számíthat - tette hozzá Dr. Fábri György.
A kiadványból a leendő és a mai felsőoktatási hallgatók részletekbe menően megismerhetik a tanulmányi követelményeket — könnyen átlátható szerkezetben, képzésterületenként, szakonként tagolva —, a kapható állami és nem állami hallgatói juttatásokat és rendszerüket, a tanulással összefüggésben felmerülő költségeket a tanszerköltségektől a tervezett képzési hozzájárulásig.
A rangsor tavaly óta jelentős módszertani fejlesztéseken esett át, a hallgatói véleményeket és az objektív intézményi paramétereket a jelenleg lehetséges legszélesebb körben felhasználtuk az idei rangsor készítés során - közölte Dr. Fábri György.
Három típusú rangsort használtunk: szakos rangsorokat — a legnépszerűbb szakok közül kilencet feltártunk, annak érdekében, hogy minden nagy képzési terület képviseltesse magát —, léteznek kari rangsorok, ahol a karokat hasonlítottuk össze, és néhány esetben abszolút rangsort használtunk, képzési területtől függetlenül, az adott szempont alapján sorrendbe állítható összes intézmény figyelembe vételével - mondta a kutatás vezetője.