Deloitte: jó irányba mutat a pénzügyi törvénycsomag
"Nem csak a bevételek szerzésére koncentrál, hanem gazdaságirányítási szerepet is felvállal, egyúttal a technikai ellentmondások tisztázásával próbál logikus rendet teremteni az egyes adótörvények között" - értékelte a javaslatcsomagot Veszprémi István, a Deloitte igazgatója.
Jó irányba mutat a parlamentnek pénteken benyújtott, a pénzügyi tárgyú törvényeket módosítani kívánó javaslatcsomag a Deloitte szerint. "Végre egy olyan törvényjavaslat, amely nem csak a bevételek szerzésére koncentrál, hanem gazdaságirányítási szerepet is felvállal, egyúttal a technikai ellentmondások tisztázásával próbál logikus rendet teremteni az egyes adótörvények között" - értékelte a javaslatcsomagot Veszprémi István, a Deloitte igazgatója az MTI-nek.
Mint elmondta, a módosítások egy része az EU-val való harmonizációt szolgálja. A kedvezményes eszközátruházással kapcsolatos mentességeket például eddig a különadónál és a minimumadónál nem vették figyelembe, most rendbe tették - mondta.
Az igazgató szerint a minimumadóval kapcsolatban volt egy olyan félelem az adózókban, hogy ez minden évben pozitív adóalapot feltételez, ezért nem tudják majd elhatárolni a veszteséget. A Pénzügyminisztérium (PM) tavaly ugyan egy állásfoglalással orvosolni próbálta ezt, de egyértelműbb helyzetet teremt, ha törvény mondja ki, hogy a minimumadó nem lehetetleníti el a veszteségelhatárolás intézményét - hangsúlyozta Veszprémi István.
Fontos változás, hogy a szolidaritási adóról szóló törvénybe is bekerül az árfolyamnyereség adómentessége a bejelentett részesedésekre vonatkozóan, így a szolidaritási adó alapjából ezt le lehet vonni.
Jó irányba mutat Veszprémi István szerint a köztudatba Lex-Audiként bekerült törvényjavaslat is, amely szerint a különadó csökkenthető lesz az alap- és alkalmazott kutatás, valamint a kísérleti fejlesztés költségével.
Magyarország nemzetközi összehasonlításban messze a legnagyobb kedvezményeket biztosítja a kutatás-fejlesztés számára, a mostani javaslat ezt erősíti. Nem csak a cégek, hanem a nemzetgazdaság számára is hasznos, ha több forrás marad kutatás-fejlesztésre - hangsúlyozta.
Az illetéktörvény tervezett módosításai közül az igazgató szerint első ránézésre kedvezőnek látszik az, amely a jelenlegi közel 40 százalékról 21 százalékra mérsékli a 100 százalékos tulajdonosi viszonyban lévő vállalkozások közötti, illetve egyazon személy 100 százalékos tulajdonában álló vállalkozások közötti térítés nélküli eszközátadásnál az illetéket.