Japán szankciókat vezet be Észak-Koreával szemben

1 perc

2006.10.10. 13:57

Abe Sindzo, Japán miniszterelnöke kedden jelezte, hogy országa büntetőintézkedéseket léptethet életbe Észak-Koreával szemben akár anélkül is, hogy bebizonyosodnék: Phenjan valóban atomrobbantási kísérletet hajtott végre.

Abe Sindzo japán miniszterelnök egyúttal leszögezte, hogy Tokiónak nem az észak-koreai rendszer megváltoztatása a célja, hanem csak az, hogy rávegye politikájának megváltoztatására. A kormányfő azt is hangsúlyozta, hogy az észak-koreai bejelentés az atomrobbantási kísérletről nem módosítja Japán békepolitikáját, vagyis a szigetország a II. világháború után született alkotmányában foglaltakat tartja továbbra is mérvadónak a konfliktus rendezésében.
 
A tokiói parlament is egyhangúlag elítélte Phenjant, miközben japán katonai repülőgépek méréseikkel megállapították, hogy az észak-koreai kísérleti robbantás nyomán nem került a szokásostól eltérő mennyiségű sugárzás a légkörbe.
 
Abe közölte, hogy további adatokat gyűjtenek arról, hogy valóban atomrobbantás történt-e de ennek kiderítése nehéznek ígérkezik. A miniszterelnök egy kormányülésen mindenesetre leszögezte: Tokió az ENSZ-ben azt sürgeti, hogy mihamarabb tegyenek lépéseket Phenjan ellen.
 
A várható japán szankciókkal kapcsolatban Omi Kodzsi pénzügyminiszter Észak-Korea elleni pénzügyi megszorításokat helyezett kilátásba, míg Fujusiba Tecudzo, a közlekedési tárca vezetője arra mutatott rá, hogy a szigetország fontolóra veszi: lezárják a Japán területi vizeket az észak-koreai hajók elől.
 
Abe azonban határozottan cáfolta azokat a híreszteléseket, hogy az észak-koreai bejelentés nyomán Japán változtatna eddigi békepolitikáján. Tokiónak nem áll szándékában eddig követett irányvonalát megfordítani, azaz nem törekszik atomfegyver birtoklására és nem adja fel a "nukleáris fegyverek nélküliségre" vonatkozó elveit. "Diplomácia eszközökkel történő békés megoldást akarunk" - szögezte le Abe hozzáfűzve, hogy Tokió csupán a phenjani atomfegyver-program feltartóztatását kívánja elérni, de magában az észak-koreai rezsimben nem óhajt változást kicsikarni.
 
Japán az egyetlen ország a világon, amely atomcsapásokat szenvedett el, és lakosságának - egy frissiben elvégzett közvélemény-kutatás alapján - 92 százalékában aggodalmat keltett az észak-koreai bejelentés. A Kyodo hírügynökség szondázásában részt vett megkérdezettek 83 százaléka helyeselte az Észak-Korea ellen büntetőintézkedések megszigorítását.