Román euró: 2012 és 2015 között
Noha a Román Központi Bank kormányzója, Mugur Isarescu 2012-re teszi az euró romániai bevezetésének időpontját, Patrick Minford a Cardiff Business School professzora szerint Bukarest csak 2015-ben tér át a közös európai pénzre.
Az euószkeptikusnak mondott Patrick Minford professzor egy romániai tanácskozáson kifejtette, hogy az esetleges késedelem kifejezetten hasznos lenne Románia számára. A brit professzor becslései szerint az elkövetkező években a román infláció az EU szintjére csökken (az EU átlagos inflációja 2 százalék). Kevésbé volt optimista a Román Nemzeti Bank fő közgazdásza, Valentin Lazea, aki szerint az inflációt a most elképzeltnél nehezebb lesz visszaszorítani Romániában, s prognózisa szerint nehéz lesz lefelé áttörni az 5 százalékos határt.
Az eurózónához való csatlakozásnak komoly feltételei vannak: a költségvetési hiány nem haladhatja meg a GDP 3 százalékát, az államadósság mértéke nem lehet a GDP 60 százalékánál több, az infláció maximum 1,5 százalékkal haladhatja meg a három legjobb inflációs EU-érték átlagát (ez jelenleg 3 százalék körül van), és két évet kell eltölteni az ERM-2 tagjaként, vagyis az euró „előszobájában” (E két év alatt biztosan kell hozni a fenti mutatókat, s a még nemzeti valuta árfolyamának nem szabad túlzott ingadozást mutatnia.).
Romániának jócskán van még teendője, bár hivatalos adatok szerint az előírások közül kettőt már teljesít: a költségvetési hiány 2,5 százaléka a GDP-nek, az államadósság pedig a GDP 16,5 százalékának felel meg.