"A köztársaság nemzeti intézményét érte támadás"

3 perc

2006.09.19. 09:54

A köztársaság nemzeti intézményét érte támadás - jelentette ki Gyurcsány Ferenc a nemzetbiztonsági kabinet kedd reggeli ülését követően, a Magyar Televízió épületénél történteket értékelve, újságírók előtt.

A miniszterelnök a harmadik Magyar Köztársaság történetének "leghosszabb és legsötétebb" éjszakájaként minősítette a Magyar Televíziónál történteket. Úgy értékelte, elmosódott az a választóvonal, amely a demokratikus véleménynyilvánítás és a súlyos rendbontás között húzódik. Kijelentette: sok tekintetben a magyar rendőrség sincs felkészülve arra, amire az elmúlt 15 évben nem volt példa, hogy egy békés tüntetés garázdaságba forduljon.

A köztársaság valamennyi vezetőjének, a politikusoknak, az államhatalmi szerveknek, a rendőrségnek most az a dolga, hogy erősítse meg és adja vissza az emberek hitét abban, hogy a nyugalom és a rend megteremthető, helyreállítható, biztosítható - mondta.

Arra fogom kérni a házbizottságban ülő valamennyi parlamenti pártot, hogy vegyük komolyan a jogszabályokat, és értsünk egyet abban: ami nem választási gyűlés, hanem be nem jelentett tüntetés, azt a választási kampány során se lehessen megtartani - jelentette ki a miniszterelnök.

Ha ehhez lesz támogatás, akkor a rendőrség délután elmondhatja, hogy ami a Kossuth téren zajlik, az nem bejelentett, nem jogszerű tüntetés. Gyurcsány szerint, ha ehhez nem kap támogatást, akkor nem változtatnak az elmúlt néhány nap gyakorlatán - tette hozzá.

"A szabadság felelősséggel jár. Nem lehet nem észrevenni, hogy hétfőn este súlyos dolog történt: a parlamenti politika, annak egy része, legalább egy képviselő által megtestesítve találkozott a jól ismert, radikálisnak és szélsőségesnek gondolt politikai mozgalmakkal és szereplőkkel, majd kapcsolatot talált a futball-huliganizmus világából jól ismert szereplőkkel" - hangoztatta.

A miniszterelnök szerint ez azt jelenti, hogy a magyar demokratikus politika egy része nem tudta távol tartani magát mindattól, amitől kellett volna, és arra az útra lépett, ami a rendetlenség, a bizonytalanság, a lecsúszás felé vezet.

Gyurcsány Ferenc szerint nem szabad összemosni a politikai kritikát megfogalmazókat azokkal, akik megzavarják a közrendet, a köznyugalmat, és bűncselekményeket követnek el. Hozzátette: a demokraták nem törnek be a köztelevízióba, akik ezt teszik, gyújtogatnak, fosztogatnak, megtámadják a rendőröket, azok köztörvényes bűnözők. "Mindannyian láthattuk, miként csaphat át egy békésnek induló tüntetés köztörvényes bűncselekménybe" - közölte Gyurcsány Ferenc.

Megjegyezte, hogy ami a Parlament előtt napok óta zajlik, az nem választási gyűlés, nem valaminek a támogatása mellett demonstrálnak, hanem valamivel, valakivel szemben lépnek fel, ami tüntetés. Azt pedig a magyar jog szerint 72 órával korábban be kell jelenteni. A rendőrség viszont, a választási időszakra való tekintettel eddig választási gyűlésnek tekintette a Kossuth téri demonstrációt. Hangsúlyozta: a látszatát is el akarja kerülni annak, hogy valaki esetleg azt gondolhassa, a kormányfő korlátozza az állampolgárokat véleményük kifejtésében.

"Valaki visszaélt a választási gyűlésekre vonatkozó jogszabályokkal, éjszaka ennek tragikus következményei lettek. Több mint száz ember sérült meg, egy rendőr súlyos és életveszélyes állapotban került kórházba, azóta túl van az életveszélyen" - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.

A kormányfő azt mondta, minden eszközt megad Szabadfi Árpádnak, az országos rendőrfőkapitány helyettesének és Gergényi Péternek, a budapesti rendőrfőkapitánynak ahhoz, hogy az éjszakaihoz hasonló események ne fordulhassanak újra elő. "Egyértelmű és személyes megbízást adtam arra, hogy a rend fenntartásáért az országban Szabadfi tábornok a felelős" - tette hozzá.

A kormányfő elmondta: érti, a rendőrök az előző napok békés Kossuth téri tüntetései után a kapott információk alapján miért nem számítottak arra, hogy egyszer csak valami egészen más fog történni.

"Nem kívánom a rendőröket felmenteni, pálcát sem akarok törni felettük, de gondolják végig az éjszaka tanulságait, tartsuk fenn a rendet, erősítsük meg a közbizalmat abban, hogy a magyar állam képes megvédeni polgárait" - fogalmazott a miniszterelnök. Szerinte a rendőröket támogatni kell abban, hogy szigorú, de törvényes keretek között, kellő hatékonysággal tudjanak fellépni, közben nem korlátozva a szabad véleménynyilvánítási és gyülekezési jogot.

A miniszterelnök a személyes felelősségét érintő kérdésre kiemelte: ahogy nyilvánosságra került beszédében is rámutatott, átfogó és széles felelősség terheli az egész magyar politikai elit egészét, amiből ő sem marad ki. Hozzátette ugyanakkor: a felelősség változtatásra kötelezte, ő ezt megtette, és szeretné, ha mások is megtennék.

Megjegyezte, hogy a jobboldalon keresendők azok a politikai erők, amelyek 2002 óta háromszor is illegitimnek nevezték a kormányt, és mindent megtettek ellehetetlenítésére. Hozzátette: nem most vasárnap, hanem jóval korábban hangzott el a kormánnyal szembeni radikális fellépésre való felhívás.