Kevesebb főpolgármester-helyettest akar a koalíció

1 perc

2006.09.03. 13:20

A jelenlegi hat helyett az SZDSZ három, az MSZP négy főpolgármester-helyettest javasol az új önkormányzati ciklusban - közölték a koalíciós tárgyalások résztvevői.

Az új fővárosi közgyűlési struktúráról zajló tárgyalásokon a bizottságok számának közel hasonló mértékű csökkentést támogatja mindkét fél. Így a jelenlegi 22 bizottság helyett az SZDSZ tizenegyet, az MSZP tizenkettőt-tizenhármat szeretne látni.

Az SZDSZ által javasolt egyetlen szabaddemokrata főpolgármester-helyettes Ikvai-Szabó Imre lenne, aki jelenleg is betölti ezt a posztot. A szocialisták Gy. Németh Erzsébet mostani frakcióvezetőnek szánnák a kulturális főpolgármester-helyettesi posztot. Ezt most Schiffer János tölti be, aki a választás után már nem lesz tagja a közgyűlésnek, s egyelőre bizonytalan az is, hogy hol dolgozik tovább.

A távirati iroda értesülései szerint Vajda Pál városüzemeltetési főpolgármester-helyettes helyére, akit szintén nem jelölt pártja képviselőnek, az MSZP "újhullámos-vállalkozói lobbiköréhez" tartozó Hagyó Miklós pályázik. Abban az esetben azonban, ha Horváth Csabát a II. kerületben nem választják újra polgármesternek, akkor ő is pályázik erre a helyettesi posztra. A városüzemeltetés terén azonban egyiküknek sincs tapasztalata.

Ugyancsak főpolgármester-helyettesként szeretne tovább dolgozni Bakonyi Tibor. A posztjáról távozó Vajda Pál főpolgármester-helyettes várhatóan az egyik közműcég élén tevékenykedik majd tovább a jövőben.

Az új fővárosi bizottsági struktúra keretében összevonnák az olyan hasonló jellegű feladatokat ellátó testületeket, mint a pénzügyi és a pénzügyi ellenőrzési bizottság, vagy a tulajdonosi és a kiemelt fejlesztések bizottsága. Az összevonásokkal megszüntetnék azt a jelenlegi helyzetet, hogy egyes bizottságok, például a vagyonnyilatkozat-ellenőrző évente egyszer üléseznek, miközben háromfős titkársági apparátusuk van.

Az MSZP ragaszkodik ahhoz, hogy az általa vezetett városrendészeti bizottság továbbra is önállóan működjön. Az SZDSZ viszont nem tartaná rossznak, ha ehelyett a kvázi főpolgármester-helyettesi jellegű működés helyett a városrendészeti grémiumot összevonnák a jogi, valamint az összeférhetetlenségi bizottsággal.

A jövőben csak maximum 11 fős bizottságok lesznek. Jelenleg működnek 13-15 fős bizottságok is a 67 tagú közgyűlésben. A kormánypártok ugyanis a szervezeti szabályzat módosításával ciklus közben például 15 főre emelték a várostervezési és városképvédelmi bizottság létszámát, hogy így biztosítsák mindig a kormánypárti többséget a döntések meghozatalánál.