Tangó és cash: hódítás Argentínából

5 perc

2006.09.05. 08:11

A popzenébe minden belefér, még az is, ami nem. Tehát a tangó is. Piazzola nálunk is elsöprő divat, a Gotan Project pedig szívbajok ellen az elektronikus zene és a tangó egyvelegét írta fel nekünk, úgy, hogy becsempészték a tangót a diszkógömbök alá. Hogy kerül a tangó a világ popkultúrájába? Képzeletben átugrottunk a 100 évvel ezelőtti Argentínába.

A tangó zenei gyökerei vitatottak, de azt biztosra vehetjük, hogy eredete Spanyolországban keresendő. Megtalálhatóak benne argentin népzenei motívumok, az európai bevándorlók táncainak hatásai, és alkotó eleme az afrikai eredetű ritmika.

A tangó az 1910-es évekig a legszegényebb rétegek tánca volt. Az európai munkások tömeges bevándorlásának köszönhetően aránytalanul kevés nő élt Argentínában. Ha egy fiatal férfi a bordélyon kívül szeretett volna nővel megismerkedni, élő zenés táncmulatságokra kellett járnia. A tangónak nagyon erős a macho karaktere – a nő követi a férfit, nem jut vezető szerephez. A konkurencia arra kényszeríttette a férfiakat, hogy jó táncosként érkezzenek a társaságokba, hiszen a nők nem voltak rászorulva, hogy kezdő ifjakra pazarolják az idejüket. A férfiak gyakran évekig egymással gyakoroltak, mielőtt elmerészkedtek volna egy tangóbálra. A korai tangódalok vidámak, gyors ritmikájúak voltak, és nem ódzkodtak a szókimondástól. Önmagukért beszélnek egyes dalcímek is, még az enyhébbek közé tartozik a „Kétszer úgy, hogy ki sem veszem” című.

Holdfelkelte: Gardel és Piazzola 

Carlos Gardel
Kalap és charme
© WAN2

Carlos Gardel tangóénekesnek köszönhető, hogy a tangó elősettenkedett a sötét kis sikátorokból, és eljutott a világ összes tánciskolájába. Carlos valójában Charles Gardés néven született Franciaországban, de hároméves korától kezdve már Buenos Aires utcáin rúgta a port, majd a legenda szerint gyorsan egy utcai verekedésbe keveredett, és lövést kapott a mellkasába. A golyó élete végéig a tüdejében maradt. 

A Columbia kiadó figyelt fel 1912-ben a bárokban éneklő 22 éves ifjúra. A Latin-Amerikai turné után Európa, majd Észak- Amerika meghódítása volt soron, és a tangó berobbant a nyugati világ lokáljaiba is. Gardel 1912-es párizsi fellépése után tangóőrület söpört végig Franciaországon. Gardel – Latin-Amerika első kulturális exportcikke – 1935-ben, dél-amerikai turnéján, Columbiában vesztette életét, mikor landoló repülőgépe a kifutópályára érve kigyulladt.

Astor Piazzola
Divatba jött
© WAN2

Ezt a turnét pár nappal korábban mondta le a harmonikás - és még kamasz - Astor Piazzolla, aki így megmenekült a haláltól és felcseperedvén forradalmasította a tangó műfaját. Piazzolla – aki 9 éves korában kapta élete első harmonikáját, fiatal zenészként Buenos Airesben és Párizsban tanult, és az amerikai jazz mellett Bartók, Sztravinszkij, Ravel, Bach és Rahmanyinov volt rá a legnagyobb hatással – a 60-as évektől kezdve egyre sikeresebb és ismertebb zeneszerzővé és előadóvá vált. Az ő nevéhez fűződik a „nouve tango”, az új tangó műfaja.

Új harmóniákat és ritmust lopott a tangó hagyományos motívumai mellé, és disszonáns hangzásokkal, váratlan tempóváltásokkal borzolta a konzervatívok idegeit. Nélküle nem lenne Gotan Project sem.

Újhold: Gotan Project 

Philippe Cohan Solal
Ismét kalap és charme
© WAN2

A párizsi producer, Philippe Cohen Solal, Domingo Cura ’75-ös Percusion című tangó szerzeményét hallgatva merengett el azon, hogy még ennél is nyersebb, ütősebb tangózenét kellene írnia. Így született meg a Gotan Project alapötlete. Végül is, a tangó feszes ritmusai, melankolikus dallamvilága kifejezetten közel áll a befáradós dubos alapokhoz.

Solal a nyolcvanas évek vége óta foglalkozott elektronikus zenével, korábban producerként, zenei szerkesztőként, DJ-ként és zeneszerzőként dolgozott. A 90-es évek közepén találkozott a svájci születésű Christoph H. Müllerrel, akivel közös projektbe kezdtek és megalapították a Ya Basta! kiadót. Christoph-ék 2000-ben ismerkedtek meg a majdani Gotan Project harmadik szerzőtagjával, a Párizsban élő argentin születésű tangózenésszel, Eduardo Makaroff-fal. A Gotan Project összes hangszeresét ő invitálta a zenekarba. Solalék Makaroffon keresztül fedezték fel a tangót, Makaroff pedig rajtuk keresztül fedezte fel az elektronikus zenét. Első mixlemezeiket 500 példányban nyomták és DJ-k számára terjesztették. A harmadik kislemez már hatalmas underground siker lett.

Gotan Project
Tradíció és haladás?
© WAN2

A kedvező csillagállásnak köszönhetően a Gotan Project 2001-ben megjelentette első La Revancha Del Tango című albumát. Eduardo konzervatív, idős gitármesterén kívül a környezetükben mindenki hangos olé!-val köszöntötte az öszvér világra jöttét. Maguk a szerzők nem misztifikálták túl az alkotás folyamatát: úgy tekintettek az eredményre, mint a tangó egyik új fajtájára. A stílus megszületése óta a tangó folyamatos változáson megy keresztül. Mikor már a napnál is világosabb volt, hogy a lemez sikeres, lenyomtak 200 koncertet, Tokiótól Tel-Avivig.

Holdkórosok

Makaroffék nem voltak szívbajosak, öt évvel az első lemez és egy koncert-DVD megjelentetése után végre előhozakodtak második sorlemezükkel, amelynek Carlos Gardel kedvenc versenylova után a Lunatico – azaz a Holdkóros – címet adták. Az albumot a híres buenos airesi ION stúdióban vették fel, ahol egykor maga Piazzolla is dolgozott. A komplett vonós szekcióval, trombitással, két MC-vel és az argentin zongoristalegendával, Gustavo Beytelmannal kiegészülve rögzített albumon nagy szerepet kaptak az autentikus, folklorisztikus elemek. A Lunatico visszafogottabb, melankolikusabb az első albumnál, ugyanakkor megbízhatóan hozza az első lemez színvonalát. Az öltönyös triumvirátus lelkes – még sokáig akarják folytatni a projektet. Csak el ne feledjék: a telehold után a fogyó hold következik.




Mi ez a tánc, fiatalok? (Oldaltörés)

Angol keringő

A legharmonikusabb standard tánc, amelyet egyenletesen lendülő és térben haladó forduló mozgások jellemeznek. Zenéje lassan áradó és szelíd, a tánclépéseket az extrém magasságok és mélységek jellemzik. Nem árt, ha van egy kis combizmod.

Amire biztosan eljárhatod a Shrek egyik betétdala:
Dana Glover: It Is You, I Have Loved

Rumba

Több kubai eredetű páros tánc gyűjtőneve. Az első kötött koreográfiát a hűvös angolok dolgozták ki. A táncban lírai mozdulatok keverednek erotikus elemekkel. A randi végkimenetelét tekintve nem árt eltalálni a helyes arányokat. A jellegzetes csípőmozdulatokkal a nő ingadozik az odaadás és az elutasítás között, a férfi pedig a vonzódás és a megfutamodás között. Ahogy az már lenni szokott.

Amire biztosan eljárhatod:
Király Linda: Szerelem utolsó vérig

Argentin tangó

Az argentin változat jóval szenvedélyesebb, romantikusabb, fájdalmasabb, borzongatóbb az európai versenyek tangójánál. Mielőtt kipróbálnád, nézd meg Carlos Saura Tangó című világhíres filmjét.

Amire biztosan eljárhatod: a Moulin Rouge című film betétdala; Ewan McGregor & Jacek Koman: El Tango De Roxanne.

Mambó

Kubai tradíciókból mesterségesen létrehozott stílus, amely Anselmo Sacasas 1944-es Mambo című slágerének köszönhetően terjedt el. A csípő nem a táncoló lábakkal egy időben, hanem késleltetve mozog. Súlypontáthelyezéssel a lábat, illetve a térdet minden lépésnél könnyedén kinyújtjuk. Ha ezt nem vágod, tedd be a lejátszóba a Dirty Dancinget, és bámuld kitartóan Patrick Swayze figuráit.

Amire biztosan eljárhatod:
Lou Bega: Mambo Number Five

Swing

A swing táncok legfőbb jellemzője a szabad vezetés, az improvizáció. Rázd a lábad, lengesd a kezed, néha kapd a csajod a fejed fölé, és lóbáld meg a derekad körül, hadd villanjon ki a bugyija.

Amire biztosan eljárhatod
Robbie Williams: Swing When You’re Winning

5 tánc, amit még részegen se próbálj ki!

  1. lambada
  2. csirke tánc
  3. Y-M-C-A
  4. Macarena
  5. Pussycat Dolls legújabb koreográfiája

    Makara Eszter; WAN2