Hárman meghaltak, 250-en megsebesültek a viharban

4 perc

2006.08.21. 06:31

Három halottja és mintegy kétszáz sebesültje van a budapesti viharnak. Legalább 240 ember sebesült, két ember eltűnt a Dunában. Demszky Gábor vizsgálatot sürget. Az Országos Meteorológia Szolgálat előre jelezte, hogy éppen a tömegeket vonzó tűzijáték idején éri el a fővárost a vihar.

A vasárnap esti viharban két ember eltűnt, a mentők 38 súlyos, 66 könnyű sérültet vittek kórházakba, több mint 150 ember saját lábán vagy más módon jutott el a kórházakba, a sérültek száma meghaladja a 250-et - mondta Danks Emese újságíróknak.

A szóvivő azt követően nyilatkozott, hogy a miniszterelnök reggel tájékoztatást kapott a kormányzati szervektől a viharban megsérültekről, állapotukról, a károkról, és az illetékes hatóságok intézkedéseiről.

Danks Emese elmondta: a kancelláriaminiszter már egyeztetett Demszky Gábor főpolgármesterrel, a budapesti védelmi bizottság vezetőjével "az erőfeszítések összehangolásáról". Mint mondta, a főpolgármester segítséget kért a kancelláriaminisztertől az utakon lévő hordalékok eltakarításához. Közölte: a kért segítséget a közlekedés mielőbbi visszaállítása érdekében a kancelláriaminiszter, illetve az illetékes szervek, a katasztrófavédelem, a tűzoltóság megadta.

Egy 12 éves lány is meghalt

Két ember a budai alsó rakparton vesztette életét: egy fa dőlt egy 12 éves kislányra és egy 30-40 év körüli férfira. A pesti oldalon egy idős nő halt meg, egyelőre nem tudni, hogy sérülés, vagy a pánik okozta rosszullét miatt.

A leggyakoribb sérülés a csonttörés és agyrázkódás volt. Sokak testébe üvegszilánkok fúródtak, egy emberbe pedig belecsapott a villám. Több kishajó is összeütközött és felborult a vasárnap esti viharban a Dunán. Többen beleestek a folyóba, őket még mindig keresik.

"Amennyiben a tűzijáték szervezői az Országos Meteorológiai Szolgálat 20 óra körül kiadott előrejelzésére hivatkozva lemondták volna a tűzijátékot, akkor nem következtek volna be a halálos tragédiába torkolló balesetek. Alapos vizsgálatnak kell kiderítenie a tűzijáték rendezésének, a lemondás elmaradásának körülményeit" - közölte Demszky Gábor főpolgármester azt követően, hogy a rendkívüli esemény miatt összeült a fővárosi védelmi bizottsága. A mentők három halottról és 104 sérültről tudnak, közülük38-an súlyosan megsérültek - mondta Györfi Pál, a mentők szóvivője hétfőn reggel. A Magyar Televízió szerint a sérültek száma 240.

Nem tudni, hogy pontosan hányan sérültek meg

Dobson Tibor, a katasztrófavédelem szóvivője elmondta, hogy sok sérült saját lábon, illetve hozzátartozók, segítők révén jutott el a kórházakba. Ezért még nem lehet pontosan tudni a sérültek számát.

Hétfőn reggel két villamos és két troli nem közlekedett. A vasúti közlekedés mindenütt helyreállt. A délelőtti órákra igyekeznek megtisztítani a jelenleg nem járható budai és a pesti alsó rakpartot a közterület-fenntartók; a fő- és tömegközlekedési útvonalakon nincs fennakadás. A tűzoltók továbbra is folyamatosan dolgoznak a fővárosban.

Danks Emese kormányszóvivő a Hír TV-nek nyilatkozva elmondta, hogy "a minisztériumok teszik a dolgukat", Gyurcsány Ferenc miniszterelnök várhatóan hétfőn reggel, a pontos adatok ismeretében fog nyilatkozni.

A közvetlen életveszély elhárítását tartja a legfontosabb feladatnak a Fővárosi Önkormányzat Védelmi Bizottsága, amely rendkívüli ülést tartott vasárnap éjjel, a halálos áldozatokat követelő budapesti vihar után.

Kidőlt fák, leszakadt vezetékek

Az esti felhőszakadásban sok helyen fák dőltek ki, több villamos és trolibusz- vonalon leszakadt a felső-vezeték, emiatt a járatok hétfőn reggel is rövidebb útvonalon járnak, a kimaradó szakaszon autóbuszok viszik az utasokat. A 3-as és a 62-es villamos csak rövidebb vonalon közlekedik, a 83-as troli nem jár - jelentette a Fővinform. Az esti felhőszakadás miatt a pesti és a budai alsó rakparton továbbra sem lehet közlekedni, mert tisztítják az útpályát. Több útvonalon letört faágakat kell kerülgetni, illetve hordalék borítja a burkolatot. Sok kereszteződésben pedig elromlott a jelzőlámpa, emiatt sárga villogó a jelzés, vagy sötétek jelzőlámpák többek között: a Széna téren, a Hűvösvölgyi úton a Budakeszi úttól kifelé, a Bartók Béla úton több csomópontban, a Budaörsi úton a Villányi útnál, az Üllői úton a Könyves Kálmán körúti és az Ecseri úti kereszteződésben, az Éles-saroknál, a Mázsa téren.
A köztársasági elnök hivatalának helyt adó budavári Sándor-palota tetejéről cserepek estek le, és néhány ablak zsaluja megrongálódott a vasárnap esti viharban - mondta Wéber Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtófőnöke hétfőn. A szomszédos volt honvédparancsnokság romépületének tetejétletépte a vihar, több tucat jármú megrongálódott.

Nem figyelmeztették a katasztrófavédelmet

A katasztrófavédelem nem kapott pontos előrejelzést az Országos Meteorológiai Szolgálattól a vasárnapi esti budapesti vihar előtt - közölte az MTI-vel a katasztrófavédelem szóvivője hétfőn reggel. Olyan jelzést kaptunk, hogy erős vihar várható, de abban nem szerepelt konkrétan Budapest, illetve az sem, hogy az pontosan mikor várható - mondta Dobson Tibor. Hozzátette: véleménye szerint a milliós tömeg aligha tudta volna időben elhagyni a helyszínt, ha az utolsó pillanatban lefújják a tűzijátékot, ami egyébként nem a katasztrófavédelem feladata. A katasztrófát az okozta, hogy a vihar éppen egy tömegrendezvényen csapott le - jegyezte meg. Molnár László, az OMSZ meteorológusa még vasárnap este az MTI-nek azt mondta: a szolgálat prognózisában előzetesen figyelmeztetett arra, hogy kilenc óra körül várhatóan Budapestet eléri a zivatarzóna.

Hétfőn hajnalban még mintegy 250 helyen kell beavatkozniuk a fővárosi tűzoltóknak Budapesten a vihar miatt - közölte a tűzoltóság az MTI-vel. Mint a tűzoltóság diszpécsere elmondta, hajnali öt óra tájban is folyamatosan érkeztek a lakossági bejentések a vihar okozta károkról. Az ügyeletes valószínűnek tartotta, hogy a bejelentések száma - ahogy a lakosság felébred és észleli a károkat - a következő órákban még tovább nő.