FAZ: Gyurcsány a legnagyobb hatalmú kormányfő

1 perc

2006.07.19. 10:43

A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint Gyurcsány Ferencé a legnagyobb hatalom 1990 óta.

Az új magyar kormányról, összetételéről közölt cikket szerdai számában a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), s mind az írás címében, mind alcímében arra utal, hogy a kormányfő hatalomkoncentrációra törekszik. A kormánytagok számának csökkentése egyidejűleg azt is jelenti, hogy kormányzási súlyponteltolódás következik be a miniszterek kárára és a miniszterelnök javára. Az 1990-es első szabad választás óta nem volt olyan magyar miniszterelnök, aki ilyen hatalmi apparátus felett rendelkezett volna, ennyire nagyhatalmú lett volna, mint amilyen Gyurcsány Ferenc a magyar kormány átszervezése után - vélte a német lap tudósítója.

Reinhard Olt megjegyezte, hogy az ellenzék véleménye szerint a megcsonkított minisztériumok igazgatási és végrehajtási szervekké válnak. Az új grémiumokat nem csak hogy közvetlenül Gyurcsány Ferenc irányítása alá helyezték, és azokat bizalmi emberek vezetik, az új testületeket a parlamenti ellenőrzés alól is kivonták, ily módon a kormányfő kikerüli az alkotmányt.

A német újságíró szerint, annak, hogy Gyurcsány Ferenc formáló és hatalmi akaratával látszólag senki sem helyezkedik szembe az a magyarázata, hogy neki, elődeivel ellentétben, sikerült megőriznie a két koalíciós partner hatalmát. A német lap Kóka János gazdasági minisztert Gyurcsány Ferenc "ikertestvérének" nevezi, mondván, hogy mindkettőjük gyorsan és fiatalon jutott vagyonhoz. Göncz Kinga külügyminiszterről úgy véli, hogy neki valószínűleg csak a végrehajtói segédszerep jut. Kiss Péter, a munka- és a szociális ügyek miniszteréről azt tartja, hogy kevés ideje marad rivalizálásra az MSZP elnökének posztjáért, annyira le lesz terhelve. A tudósító feltételezi, hogy Szekeres Imrének, az új védelmi miniszternek is kevés játéktér marad.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint minden bizonnyal Szekeres Imre lett volna Hiller István utóda az MSZP élén, amennyiben a párt elvesztette volna a választásokat. Ugyanilyen biztosnak tűnik, hogy senki se fogja megkérdőjelezni Gyurcsány Ferenc igényét a pártelnöki posztra, amennyiben ilyen igény felmerül részéről, illetve "lefutott dolognak" tűnik, hogy a miniszterelnök a pártpolitikai tereppel kiegészítve akarja teljessé tenni meghatározó mivoltát.