Az ausztrál robotok nyerték a focivébét - GALÉRIA

1 perc

2006.06.27. 11:12

Bár a kontinensnyi ország labdarúgó-válogatottját az olasz nemzeti tizenegy búcsúztatta, az ausztráloknak mégis van némi oka az örömre. A szintén Németországban megrendezett tizedik robotfoci-világbajnokságot ugyanis a University of Newcastle csapata nyerte 7-3-ra.

Nézegessen robotfocistákat
képgalériánkban!
© RoboCup.org
A megmérettetésen több mint 400 csapat vett részt, 11 kategóriában. Az ausztráloknak 24 ellenféllel kellett megmérkőznie, s NUBots nevű csapatuk összesen 64 gólt rúgott, miközben egyet sem kapott.

„A RoboCup 2006 az első lépés egy vízió megvalósulása felé” – nyilatkozta a BBC-nek Minoru Asada a Robocup Federation elnöke. „E szerint 2050-re szeretnénk, ha felállhatna egy olyan emberszabású robotokból álló tizenegyes csapat, amely eséllyel veszi fel a versenyt egy világbajnok labdarúgóválogatottal.”

A rendhagyó focivébéről stílusosan egy robot-kommentátorpáros közvetített. Az amerikai Carnegie Mellon egyetem tudósai által kifejlesztett Sango és Ami a szabályokat is elmagyarázta a közönségnek.

„Nem beszélnek egyszerre” – magyarázta Manuela Veloso, a Carnegie Mellon számítástechnikai karának professzora. „Azonban ha a magyarázat közben lőnek egy gólt, az éppen hallgató robotnak lehetősége van a másik szavába vágni.”

A Sydney Morning Herald beszámolója szerint a NUBots csapata, amely az elmúlt négy évben mindig dobogós helyezést ért el, idén nyerte el először a bajnoki címet, miután 7-3-ra legyőzte a szintén ausztrál University of New South Wales rUNSWift nevű csapatát. Az idei bajnok tavaly ezüstérmes lett, akkor a jelenlegi házigazda németektől kapott ki a döntőben. A 2006-os vébé bronzérmese a Microsoft Hellhounds csapata lett a dortmundi egyetemről.

A szervezők szerint összesen mintegy 150 ezer érdeklődő vett részt a RoboCup eseményein, ahol a humanoid kategóriától kezdve a közepes és kisméretű robotokon át a négylábúakig különféle csapatok mérkőztek egymással. Külön csoportot képviseltek a fociszimulátor-robotok is.

A leglényegesebb követelmény az volt, hogy a négytagú csapatok drót nélkül kommunikáljanak egymással, képesek legyenek kikerülni az ellenfeleiket, a pályán tartsák a labdát, s gólokat rúgjanak, mindezt emberi segítség nélkül.