Őrült túra Amerikán át - biodízellel
A nélkülözhetetlen autószerelőkön kívül egy politológus, egy televízió-nagykereskedő és egy belga királyi lovastiszt is tagja volt annak az expedíciónak, mely május negyedike és huszadika között három terepjáróval szelte át az amerikai kontinenst Alaszkától a Tűzföldig. A résztvevők a civil foglalkozástól függetlenül offroad-őrültek, akiket a barátságon kívül a környezetvédelem és a megújuló energiaforrások iránti elkötelezettség köt össze.
Indulás Alaszkából © Boris Roessler/dpa |
A túra ötlete a német Matthias Jeschke és Jörg Sand fejében született meg azért, hogy felhívják a figyelmet a környezetbarát üzemanyagok használatára. A teljes utat az adott ország sajátosságainak megfelelően szójából, földimogyoróból, pálmából előállított biodízel-keverékkel tették meg. A kilenc sofőr ötóránként váltotta egymást a defekttűrő Goodyear gumiabroncsokon futó Volkswagen Touareg terepjárók volánjánál.
Izgalmak Kolumbiában © Boris Roessler/dpa |
Az út során a résztvevők a gyermekszegénység felszámolásáért küzdő alapítványoknak gyűjtöttek adományokat. Talán ennek is köszönhető, hogy a keménységükről híres dél-amerikai rendőrök szokatlanul segítőkészek voltak. - Kolumbiában az út jelentős részén katonai konvoj kísért bennünket. Motoron, platós teherautókon és helikoptereken legalább 200-300 ember vigyázott ránk, és ebbe nem számoltam bele az ellenőrző pontokon, útzárakon posztoló, barátságos és folyamatosan integető katonákat. Elképesztően néztek ki, utoljára a Rambóban láttam ennyi fegyvert egyetlen emberre felaggatva – írja Matthias Jeschke útinaplójában.
|
A Prudhoe Bay Alaszka legészakibb pontja, ahol már van közúti közlekedés, Ushuaia pedig a világ legdélebbi városa. A kettő között több mint 25 ezer kilométer a távolság. |
Miután komppal átkeltek a viharos Magellán-szoroson, az utolsó kilométereket – csakúgy, mint két héttel korábban az elsőket – friss hóban tették meg a nevével ellentétben fagyos Tűzföldön, útban a világ legdélebben fekvő városa, Ushuaia felé.