Magyarázkodik a Fidesz a választási vereség után
Az MSZP médiabeli és pénzbeli erőfölényével magyarázza a Fidesz országos elnöksége a választási vereséget.
"Az ellenfél - részben előre kalkulálható - erőfölényén (pénz, média), illetve általunk nehezen befolyásolható sikeres stratégiai lépésein (miniszterelnök-csere, az MDF felépítése, az ország gazdasági érdekeit figyelmen kívül hagyó költségvetési politika) túlmenően a Fidesz, illetve az általa vitt kampány hiányosságai és gyengéi is közrejátszottak az eredmény kialakulásában" - áll a sajtónak átadott írásos beszámolóban, amely a kongresszus zárt ülésének első napirendi pontjaként Orbán Viktor pártelnök ismertetett.
Ehhez járultak hozzá "azok a szervezeti, taktikai kampányhibák (szerverbotrány, támadható kijelentések a kampány finisében), amelyek ugyan sem számosságukban, sem súlyukban nem múlták felül az ellenfél által elkövetett hibák vagy hatalmi visszaélések jelentőségét, következményeiket tekintve azonban az adott körülmények között a mi oldalunkon mégis nagyobb súllyal estek latba".
A beszámoló a szövetség 2003-as megalakulásától áttekintve az eseményeket azt hangsúlyozta: a 2005-ös év őszének politikai célja annak bemutatása volt, hogy miért kell távoznia a kormánykoalíciónak, azonban novemberre világossá vált, hogy ez a "magyar médiaviszonyok között nem sikerült és nem sikerülhetett".
Orbán Viktort folyamatos politikai támadások érték, míg "a magyar sajtó viselkedése világossá tette, hogy amit az szabad az MSZP-nek, az a demokratikus normák ellen elkövetett súlyos és megbocsáthatatlan vétség a Fidesz részéről" - áll az anyagban.
Az elnökség szerint ennek a következménye, hogy a kampány végére időzített pozitív imázskampány nem tudta elérni teljes célját. "A média által hiszterizált közhangulatban már nem volt elég erőnk és időnk kivédeni az utolsó napok különböző ürügyekkel (például Mikola István elleni támadások) indított médiarohamait" - tették hozzá.
Az elnökség szerint a jelentősnek mondható szervezetépítési eredmények ellenére sem sikerült teljes mértékben mozgósítani a potenciális szavazóbázist. "A média-nyomás hatását is figyelembe véve kudarcnak tekinthető, hogy az MSZP miniszterelnök-jelöltje az - egyébként kiegyenlítettnek mondható - alkalmassági mutatók között határozottabb és felkészültebb vezetőnek tűnt a választók többsége számára" - áll az anyagban.
A beszámoló szerint nem fejeződött be a Fidesz megújulása, stílusváltása, azaz a 2002 előtt "épített" és a média által "karbantartott", a Fideszt bizonyos szavazói csoportoktól távol tartó falakat lebontani nem, csak gyengíteni sikerült. A polgári szavazók feltérképezésében és mozgósításában rejlenek még új lehetőségek, amit következetes szervezetépítéssel és a Szövetség építésének folytatásával lehet kiaknázni - állapítja meg a beszámolót.