Járai válsággal riogat

1 perc

2006.05.03. 09:23

Járai Zsigmond szerint reformok nélkül válság lesz, de a gazdasági reformok nem elegendőek, társadalmi reformra is szükség van, mert egyes folyamatok a demokráciát veszélyeztetik.

"Feléltük a jövőnket, adósságból osztogatás folyt, aminek következtében az elmúlt négy évben hat évet távolodtunk az euró bevezetésétől" - jelentette ki Járai Zsigmond a "Makroegyensúly és gazdasági növekedés Magyarországon" című, a CEMI (Central European Management Intelligence) és Portfolió.hu által rendezett konferencián szerdán Budapesten.

HVG-kormányprogram
A május 4-én csütörtökön utcára kerülő HVG alternatív "kormányprogrammal" rukkol elő, egyúttal a hvg.hu-val összefogva a hetilap illetve a honlap olvasóit-látogatóit közös gondolkodásra invitálja.
Kattintson a részletekért!
Írja meg javaslatait a hvg.hu fórumán!
Olyan helyzetben van a magyar gazdaság, az államháztartás, amikor egyértelmű, hogy reformok kellenek, elmaradásuk esetén válság lesz - tette hozzá az MNB elnöke. A jegybankelnök szerint a közgazdászoknak kell bemutatniuk a valóságos helyzetet, hogy elősegítsék a valóságos reformokat. A reformokhoz határozottságra van szükség, miközben a reformok előkészítettsége egyenlő a nullával, nem lehet a fiókból előhúzni a reformokat, hiszen azokat el kell fogadtatni a társadalommal.

"A reformok előkészítése a politikusok felelőssége, és ezen a területen igen rosszul állunk". A jegybank elnöke figyelmeztetett arra, hogy a politikusok esetleg megelégszenek néhány pr-lépéssel, amivel "be lehet kötni a külföldi befektetők szemét, és akkor minden rendben lesz". Mivel frázisokat mondani, pr-szövegeket hangoztatni nem elégséges, ezért kellene igénybe venni a befolyásos Nemzetközi Valutalap közreműködését.

Gazdasági reformok mellett társadalmi reformokra is szükség van. Szerinte átláthatatlan folyamatok bontakoztak ki az elmúlt időszakban Magyarországon. "A parlament szerepének visszaszorulása a költségvetés elfogadásakor, vagy az Állami Számvevőszék véleményének figyelmen kívül hagyása, az államapparátus elpártosítása és a független intézmények elleni támadások a demokráciát veszélyeztetik" - fogalmazott. Ráadásul morális válságban van az ország, amely nehezíti a gazdasági reformok megvalósítását.