Cenzúrázott számvetés

1 perc

2006.01.24. 22:00

"Nem szoktunk hozzá, hogy eredménytelenül házaljunk a filmjeinkkel" - nyilatkozta a HVG-nek Brády Zoltán, a Perczel...

"Nem szoktunk hozzá, hogy eredménytelenül házaljunk a filmjeinkkel" - nyilatkozta a HVG-nek Brády Zoltán, a Perczel Tamás összegzésén keresztül a rendszerváltás éveit bemutató Számvetés című dokumentumfilmet készítő Kapu Filmstúdió vezetője. Noha a vágott változatot telt házzal vetítették versenyen kívül a tavalyi filmszemlén, egyetlen televíziótól sem kaptak ajánlatot, csupán a Duna Tv-nél jelezték: ha "kisípolják" az érintett potentátok nevét, hajlandóak műsorra tűzni a filmet - de csak a 2006-os országgyűlési választások után. A rendező Tóth Péter Pál és Brády beleegyezett e feltételbe.

Brády az egyetemi évekből ismerte a 2004-ben, 59 éves korában rákbetegségben elhunyt pszichológus-vállalkozót, s ismerte a Perczellel bizalmas viszonyban álló Fenyő Jánost is: az újságíró a rendszerváltozás előtt az Új Tükör magazinnál dolgozott, ahol a későbbi médiacézár fotóriporterkedett. Saját elmondása szerint Brády volt az, aki - Perczel kérésére - összehozott egy találkozót az akkor, a pszichológus noszogatására, jobboldali közéleti kapcsolatokat kereső Fenyő és Deutsch Tamás fideszes politikus között.

A Perczel-mozi ötletét az élet hozta: a pszichológus beszámolt Brádynak végzetes betegségéről, s közösen döntöttek arról, dokumentálják a haláltusát, hogy a professzor ne vigye a sírba titkait. A történelmi Tisza családdal rokon - Tisza Kálmán dédunokája, Tisza István unokája - Perczel a forgatás befejezésének másnapján halt meg. "Miután visszanéztük a filmet, megrettentünk: tudtuk, hogy bomba. Fél évig tartottak az utómunkálatok: nehéz volt eldönteni, meddig mehetünk el a nyilvánosságnak szánt változatban" - mondta Brády, úgy emlékezve, a 2005. februári filmszemle után néhány héttel kommandósok törtek rá a lapja, a Kapu szerkesztőségére. A csuklyásokat civil ruhás kollégájuk követte, aki, miután a szerkesztő aláírta, hogy nem tanúsít ellenállást, szelíden visszavezényelte a kommandósokat, majd elkérte, s magával vitte a film vágatlan anyagát, a filmesekkel pedig megígértette: titokként kezelik annak tartalmát.