Bőrrák-hisztéria Amerikában

2 perc

2006.04.24. 11:51

Az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia arra figyelmeztet: egyre gyakoribb a – járványként el nem ismert – bőrrákos megbetegedés az államokban. Minden ötödik amerikai bőrén jelentkezik daganatos elváltozás, a kockázat pedig megduplázódik, ha a beteg már túl van öt leégésen – áll a Mayo Clinic hírlevelének áprilisi beszámolójában. Az amerikaiak járványtól félnek, ám a szakemberek szerint erről szó sincs.

Karotinoid antioxidánsok

Az olyan karotinoid típusú antioxidánsok, mint a likopén, az a-karotin, a b-karotin, a fitoén és a fitofluén, fontos szerepet játszanak a bőr védelmi rendszerében. Kiváló szabadgyök-fogók, közömbösí-teni tudják a szinglet oxigéneket és az egyéb káros reaktív oxigénfajtákat, amelyek akkor képződnek, amikor a bőr huzamosabb ideig napsugár-zásnak van kitéve. Ha ezeket a karotinoidok és az egyéb antioxidánsok nem semlegesítik, akkor a reaktív oxigénfajták a bőr korai öregedését, oxidatív sejtkárosodást és akár olyan bőrrákokat is okozhatnak, mint például a basal- és pikkelysejtes karcinóma vagy a melanoma malignum.

A basal- és pikkelysejtes karcinóma, a bőrrák leggyakoribb, ám kezelhető típusa, sokáig az 50 év felettieket érintette. A Mayo Clinic kutatói szerint azonban 1976 és 2003 között a 40 év alatti nők körében a basalsejtes karcinóma (basalioma) megbetegedések megháromszorozódtak, míg a pikkelysejtes elváltozások a négyszeresükre emelkedtek. A tanulmányból az is kiderül, hogy eddig a megbetegedések kilencven százaléka a napfénynek gyakran kitett bőrfelületeken fordult elő, mára azonban a fejet és a nyakat csupán hatvan százalékban érinti a rák; a daganat egyre inkább a törzsön jelentkezik. A kutatók szerint mindez a szoláriumok miatt van. Az értekezés az ibolyán túli sugarak (UV) két fajtáját is górcső alá veszi: a bőr mélyebb rétegeiben turkáló UVA a gyakran halálos kimenetelű melanómáért felelős, míg az UVB, amely a leégést okozza, a basal- és pikkelysejtes karcinóma kialakulását idézheti elő. A szoláriumok főként UVA sugarakat bocsátanak ki, de akadnak UVB-t használó napozókészülékek is.

Ne égjünk le
- Mielőtt napra mennénk, kenjük be magunkat alaposan napfényvédő krémmel, legalább fél órával előtte, még akkor is, ha borult az ég.
- Ne tartózkodjunk a napon délelőtt tíz órától délután négyig.
- A naptejet dobjuk a táskánkba, és kétóránként kenjük át magunkat a szabadban.
- Ne felejtsük otthon a napszemüveget, a nagy karimájú kalapot! Viseljünk olyan szellős ruhákat, amelyek védik bőrünket a sugaraktól. Védjük bőrünket még akkor is, ha naptejet használunk.