Csütörtöki nagygyűlések: csalások és ámítások
Nemcsak Berettyóújfalun és Dévaványán keresztezte egymást Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor korteskörútja, csütörtökön a fővárosban szónokoltak egyidőben.A Városligetben a szocialisták együtt léptek fel az SZDSZ-szel, míg a Fidesz Budapest-kompatibilis személyekkel készült a nagygyűlésre. Tudósítóink jelentik.
„Vannak-e itt vitézek a holnaputáni csatára?” – érdeklődött a hangulatfelelős Kormorán zenekar a Műegyetem előtt rendezett csütörtöki Fidesz-nagygyűlés közönségétől, egy pillanatra talán elfelejtve, hogy milyen napot is írunk. Vitézek voltak sokan, ám türelmesen, zenehallgatással várták a gyűlésre kissé késve, feltehetően egyenesen munkából érkező tömegeket. Szimpátiát jelző moraj futott végig az sorok között, amikor óriás transzparenssel jelent meg a Jobbik különítménye, s a Fidesz támogatására buzdította híveit.
© hvg.hu |
A szónoklatokat a vidéki kampánykörútról csak később érkező Rákay Kálmán „Philip”-et helyettesítő Havasi Bertalan konferálta fel, karbantartva a HírTv és a Fidesz-MPSZ közötti szívélyes viszonyt, tovább taposva a párthű moderátorok és a tényműfaj gyakorlói közti akadálytalan átjárót (lásd még: Gál J. Zoltán). A sort Szájer József nyitotta, aki európai parlamenti képviselőként még nemigen kapott szót az idei kampányrendezvényeken (fogalmazhatunk úgy is: arca nem „használódott el” a korteshadjáratban), sőt, ezeken már-már érdeklődő civilként, sportos zakóban nézelődött. - Magyarország egy fantasztikus ország, de most nagy bajban van, és a külföldiek nem értik, a magyarok ezt miért hagyják – így lehetne összegezni nagyjából Szájer József mondandóját, aki üzenetet is hozott, felidézte Olajos Péter, az MDF egyetlen EP-képviselőjének az MDF-Fidesz összefogásra, illetve a Fideszre való voksolásra buzdító minapi üzenetét (üdvrivalgás). (Érdekességképpen idézzük fel: az EP-mandátum eredetileg 2004-ben a listavezető Dávid Ibolya nevére szólt, aki átengedte azt fiatal kollégájának.) Szájer mondatai alapján felsejlenek előttünk a brüsszeli bürokraták, amint azon értetlenkednek, a „szorgalmas, kitartó, szabadságot szerető” magyarok miképpen válhattak – gazdasági értelemben - az EU sereghajtó államává, s morfondíroznak, honnan bukkanhatnak elő unos untalan az előző rendszer figurái.
Koalíciós skálázás |
Mire odaérünk már az előzenekar, Kuncze Gábor melegíti be a közönséget. – Rég voltam ekkora szabaddemokrata gyűlésen – mondja az SZDSZ elnöke viccesen, látva a piros „Igen-MSZP” lufik kb. 100:1 arányú fölényét a kék „Rajtunk múlik! SZDSZ” táblákhoz képest. Aztán a már megszokott tudnivalók a liberálisok nélkülözhetetlenségéről – de új, kissé szürreális kiszerelésben: „föltettük a pontot, önök vasárnap alátolhatják az i-t”. Kuncze harciasabb, mint néhány perccel később a nemzet összekapaszkodó miniszterelnöke: azért is kell győzni vasárnap, mondja a közönség lelkes kacarászása közepette, hogy a jobboldal megtanulja, ellenzékben is „első az ország”, nem csak kampányfinisben. |
Semjén Zsoltnak, Mikola Istvánnak, Kövér Lászlónak színét sem láttuk a rendezvényen, Budapest számára mással készült a Fidesz. Elővették a jobboldal válaszát Ferge Zsuzsára, a harminchat éve Franciaországban (illetve 13 éve már kétlaki életet) élő Hegedűs Zsuzsa szociológust, aki kutatásaira hivatkozva állította, a „politika autoriter, nem tudja a demokrácia játékszabályait”, miközben az emberek tudják. „Nem dőlt el a választás, a szavazópolgárok kezében a döntés” – mondta, hangsúlyozva, hogy „nem Dávid Ibolyán, nem Orbán Viktoron, nem Gyurcsány Ferencen múlik, hogy mi fog történni, hanem a szavazókon”.
A választási csalás kártyáját ezúttal Szabad György, az Országgyűlés első elnöke játszotta ki. (Ázsióját legújabban az növelte, hogy sikeresen kerülte el március 15-én Gyurcsány Ferenc feléje nyújtott jobbját, valamint annak, hogy ő is egykori MDF-es politikus.) „Csalásgyanús történések közepette állunk” – csapott a lecsóba, majd meglobogtatta a saját postaládájában talált, s külsejében szavazólapot imitáló MSZP-s szórólapot. Az egykori házelnök szerint akik elolvassák egy szórólapon, hogy „Szavazzon az MSZP jelöltjére!”, azok azt fogják hinni, hogy ez parancs, s a végén tényleg oda ikszelnek. Szerinte ez bűncselekmény, ezért a Fidesz „büntetőeljárást is indít”, bár arra nem tért ki, hogy egy pártnak erre hogyan is lenne jogosítványa. De mindenre gondolt: senki ne dobja ki a szórólapokat, mert később felhasználhatók bizonyítékként.
A mikrofon újra Havasi Bertalanhoz került, aki megkért mindenkit, hogy ragadja meg a mellette álló kezét, majd emelje a magasba. A színpad mögötti mozgolódásban ekkor már kirajzolódtak a frissen érkező Philip, Orbán Viktor, s Bod Péter Ákos körvonalai is. Innen már a számháborúsditól szabadulni képtelen Philip folytatta, megjegyezve, a koalíció városligeti rendezvényén sokkal kevesebben vannak. „Mi összetartozunk, ők meg össze-vissza tartoznak mindenkinek” – tréfálkozott, majd a vidéki kampánykörúton már elhangzott tanáccsal szolgált a szimpatizánsoknak: „ma és holnap ne foglalkozzanak a balliberális médiában megszólaló politológusokkal és szakértőkkel”, azokkal, akik szerint a Fidesz nem nyerheti meg a választást. Ezek után megvallotta, hogy nem ért a makrogazdasághoz, de van, aki igen, mégpedig Bod Péter Ákos.
„Nem hittem volna, hogy ebben az évben politikai rendezvényre eljövök” – kezdte mondandóját Bod Péter, s tegyük hozzá: ezt az első forduló előtt valószínűleg a Fidesz vezetői sem hitték. A volt ipari miniszter és jegybankelnök a „valós gazdasági adatok eltitkolásáról” beszélt, amely őt a nyolcvanas évekre emlékezteti. „Az adósság nem akkor fáj, amikor csinálják, hanem amikor fizetik” – mondta, utalva arra, hogy nem a jelennel van az igazi baj, hanem a jövővel, ami vár ránk. A Fidesz egykori közös miniszterelnök-jelöltje szerint azok is elismerik az aggasztó helyzetet, akik esetleg a baloldalon állnak, ezért azokhoz is szólt, akik mást vallanak, mint ő.
A március 19-i pártkongresszuson Balogh Gábor öttusázó úgy kezdte felszólalását, hogy "nem kenyerem a beszéd, sportoló vagyok", s mindenképpen efféle szerénységet javasoltunk volna a hasonló retorikai képességekkel megáldott Mandula Petra teniszezőnek is. Ő Demjén Ferencet megelőzve lépett színre, hogy egy egydimenziós gondolatmenet végén közölje, szavazzunk a Fideszre.
Ezt követően lépett színpadra a Fidesz Bod Péter Ákos előtti miniszterelnök-jelöltje, Orbán Viktor. Kissé sietve - bár nem hadarva - mondta el beszédét, ami érthető, hiszen este még egy kecskeméti fellépés is várt rá. Háttérként a Fidesz budapesti képviselő-jelöltjei szolgáltak. Elsőként azzal igyekezett hitet adni híveinek, hogy elismételte: a választás még messze nem dőlt el, hetven mandátum megszerzésével, no meg az MDF együttműködésével a jobboldal kormányt alakíthatna. Azt is elmondja, hogy a vidék üdvözletét küldi, Budapest a vidékiek fővárosa is, s a vidék a fővárossal van. Szimpatikus békítő szándékú gesztus ez, de persze mi arra is emlékszünk még, mik hangzottak el a vidéki kampányrendezvényeken (Nehogy már Budapesten döntsenek a ti sorsotokról! - tüzelte vidéki híveit Orbán).
© hvg.hu |
A pártelnök felsorolta, hogy miért tilos a szocialistákra szavazni. Nos, azért mert mindenkit csúnyán átvertek (lásd a költségvetési hiányról szóló adatok kései közzétételét), s eleve, ha újból kormányra kerülnek, az atomcsapással ér fel. Minden létezőt eladnak, s minden létezőért fizetni kell majd. Azokat a jószándékú tudatlanokat azonban, akik az első körben balra szavaztak, keressük szépen fel (hogy ehhez ők maguk mit szólnak, az fel sem merül), s győzzük meg őket. Ha nem szeretnének teljesen idióták maradni, akkor a második körben (penitencia gyanánt) szavazzanak a Fideszre - sugallja Orbán, ők ugyanis mindentől megóvnak mindenkit. Szó sincs már százezer forintos minimálbérről, 18 százalékra szállított tb-járulékról, Orbán Viktor és pártja programjára nem is hivatkozik, de pajzsként véd meg bennünket a világégéstől, az áremelésektől, a földek-kórházak kiárusításától, s attól, hogy a régről ismert "pult alatti kormányzás" folytatódjon. "Éppúgy, mint a 80-as években, amikor az igazi áruk a pult alatt voltak." Orbán szerint még Bokros Lajos 1995-ös gazdasági csomagjánál is komolyabb megszorítások következnek, egyúttal minden rosszabb lesz.
Van véleménye? |
Mondja el a hvg.hu fórumán! |
Orbán éreztette azt is, hogy az MDF vezetését nem tartja azonosnak a párt tagságával. A vezetésnek útjában áll a Fidesz, csakúgy mint az MSZP-nek, s az SZDSZ-nek. De megmutathatjuk, hogy a nemzeti oldalt nem lehet félreállítani - magyarázta a pártelnök, aki a végén hozzátette: az előttünk álló hegy magas, de nem lehetetlen megmászni.