Gázellátás: helyreállt a nyomás, de így nem mehet tovább

2 perc

2006.01.03. 06:52

Helyreállt a szokásos nyomásszint az Oroszországból Ukrajnán keresztül Magyarországra érkező gázvezetékben - közölte a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium hétfőn este. Eközben Kóka János az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának összehívását kezdeményezi egyebek mellett egy hosszú távú energetikai stratégia kidolgozása érdekében.

Milyen hatással van Európára a gázvita?
Az orosz-ukrán földgáz árvita kiterjedt energiaválsággá szélesedett azután, hogy jelentős mértékben csökkentek hétfőre a közép-európai országoknak szánt földgázszállítások. Összeállításunkból kiderül, a gázvita milyen hatásokat váltott ki egyes európai országokban. Baljós jel, hogy Norvégia, Nyugat-Európa legnagyobb földgáz exportőre már nem tudja tovább növelni kitermelését.  Tovább.
Kántor Sándor, a Mol Rt. üzleti és stratégiai kommunikációs vezetője este fél tízkor megerősítette, hogy a gázvezetékben a nyomás szintje eléri a szokásos értéket. Hernádi Zsolt, a Mol Rt. elnök-vezérigazgatója a közszolgálati televízió az Este című hétfői műsorában elmondta, hogy ellenőrizték a nyomást a vezetékben és az elérte a január elseje előtti szintet. A második méréskor már a gáz mennyisége is megfelelő volt. "Jelenleg 1,2 millió köbmétert veszünk át óránként, ami megfelel az erre az időszakra szokásos mennyiségnek" - mondta az elnök-vezérigazgató.

Hernádi Zsolt elmondta, hogy hétfőn a Mol 61 millió köbméter gázt értékesített, és a hétfői körülmények között a keresletet 79 millió köbméterig tudta volna kielégíteni. Szavai szerint a nyomás helyreállítását követően is ma még talán korai lenne kijelenteni, hogy a helyzet normalizálódott. A Mol Rt. elnök-vezérigazgatója szerint az elmúlt napok történései rávilágítottak arra, hogy Európában nincs Magyarországnál kiszolgáltatottabb helyzetben lévő ország, mert az energiaellátásnak nagyon nagy része származik a gázból, és gyakorlatilag ennek 90 százaléka Oroszországból érkezik. Ennek az energiaforrásnak jelenleg nincs semmilyen alternatívája. Kormányzati felelősség a válaszadás arra, hogy mi történik akkor, ha a gázszállítással problémák vannak, miközben a lakosság 90 százaléka gázzal fűt - mondta Hernádi Zsolt.

Kóka János gazdasági miniszter úgy fogalmazott: "Van okunk fellélegezni, de be kell látni, hogy így nem mehet tovább". Kóka szerint most látni igazán, hogy az egyoldalú energiafüggőség milyen veszélyeket rejt magában. A gazdasági miniszter elmondta: egyebek mellett azért kezdeményezi a Gazdasági Bizottság összehívását, hogy az energetikai albizottság dolgozza ki az energiapiac mielőbbi liberalizálásának lehetőségét, sürgesse meg a stratégiai gáztárolók kiépítéséről szóló törvénytervezet elfogadását, valamint azt, hogy a V4-ek élén Magyarország lépjen fel az EU-ban azért, hogy az egyoldalú függőség oldására épüljön alternatív gázvezeték.