Jó értékelést kapott a magyar sajtószabadság az RHN-től

1 perc

2005.10.21. 15:24

Jó értékelést kapott a sajtószabadság magyarországi szintje a Riporterek Határok Nélkül szervezettől, amely idén már negyedik alkalommal tette közzé közel 170 országról készített rangsorát.

A sajtószabadság korlátozatlanságát tekintve 7 ország került a leginkább fejlettek csoportjába 0,5-es hibaértékkel. Dánia, Finnország, Izland, Írország, Hollandia, Norvégia és Svájc első helyre sorolt csoportját Szlovákia követi 0,75-ös értékkel, majd Csehország és Szlovénia következik 1-es értékkel. Észtország 1,5-es értéket kapott, majd Magyarország, Új-Zéland, Svédország, Trinidad és Tobago következik 2-es értékkel. Magyarország így a 12. a listán, ám az 5. legjobb értékelést kapta a "sajtószabadság-index" értéke alapján.

Ausztria például 2,5-ös, Németország 4-es, Franciaország 6,25-ös, az Egyesült Államok 9,5-ös, Lengyelország 12,5-ös, Románia 16,17-es, Törökország 25-ös, Ukrajna 32,5-ös, (az Egyesült Államok Irakban 48,5-ös), Oroszország 48,67-es, míg Kína 83-as értékelést kapott a 167 országot rangsoroló listán. Az utolsó helyre Észak-Korea került 109-es értékkel, előtte Eritrea 99,75-ös, Türkmenisztán 93,5-ös és Irán 89,17-es értékkel áll.

Az 5 kontinensen nemzeti társaságok (német, osztrák, belga, spanyol, francia, olasz, svéd és svájci) összefogásával működő Riporterek Határok Nélkül szervezet honlapján (www.rsf.org) is közzétett rangsorral kapcsolatban egyebek között felhívták a figyelmet arra, hogy az utolsó helyekre sorolt 3 országban nem engedélyezik a magántulajdonú sajtót, és ezekben az országokban nincs sajtószabadság. Kelet- és Közép-Ázsia, valamint a Közel-Kelet egyes országaiban kormányzati elnyomás, illetve fegyveres csoportok akadályozzák a média szabad működését.

A 157. helyre sorolt Irakkal kapcsolatban felhívták a figyelmet arra, hogy az újságírók biztonságát tekintve egyre bizonytalanabbá vált a helyzet: idén már 24 újságírót és segítőiket ölték meg, ami a II. világháború óta a sajtó szempontjából a legtöbb áldozatot követelő konfliktust jelenti. Irakban 2003 márciusa óta a sajtónak dolgozók közül 72 személyt gyilkoltak meg. Megállapították, hogy egyre több afrikai és latin-amerikai ország kap jó értékelést, miközben olyan nyugati demokráciák, mint az Egyesült Államok, Kanada és Franciaország rontotta helyezését. Az Egyesült Államok több mint 20 helyet esett vissza, főképpen a Judith Millerrel, a New York Times újságírójával szembeni eljárás miatt, valamint azért, mert jogi lépések aknázzák alá az újságírók forrásainak védelmét.